Patirti, pasidalinti, pasimokyti.

0
57

Apniukęs oras ir slidus kelias vasario 18 d. buvo ne kliūtis būreliui Molėtų rajono tautodailės kūrėjų, susiruošusių pasižvalgyti po Mindūnuose įsikūrusius Antano Truskausko medžioklės ir gamtos bei ežerų žvejybos muziejus, Molėtų krašto Amatų centrą, pasimokyti žvakių liejimo meno, susipažinti su keramikos gimimo paslaptimis  ir tiesiog gražiai pabendrauti, dalinantis savo kūrybine patirtimi bei amatų paslaptimis.

Tačiau visų pirma „nutūpėme“ Molėtų parapijos salėje, Olės Petrėnienės interjerinių lėlių parodoje. Žavėjo šilti ir mieli lėlių veidai, jų išraiškingi žvilgsniai, unikalūs, velti ir labai puošnūs lėlių drabužiai. Jos svajingai šypsojosi mums iš tam parinktų, priderintų rėmelių. Smagiai nuteikė ir mąslios bei išmintingos veltos avytės, taip pat susibėgusios į tokią fotosesiją. Vasaros šiluma dvelkė įrėminti kryželio technika siuvinėti žiedynai. Sužinojome, kad parodos autorė pradėjo siuvinėti paveikslus, staltieses daugiau kaip prieš dešimtį metų, vėliau susidomėjo tapyba ant šilko, o prieš keturis metus grįžusi iš Vilniaus į Gaidžių kaimą slaugyti mamos, ji „užsidegė“ vilnos vėlimu. Savo parodos atidarymo metu autorė minėjo, kad kurdama lėles, ji patirianti ramybę. Manau, kad tokios ramybės ir švelnaus džiugesio pasisėmę mes toliau išvykome į Mindūnus. Iš pradžių apžiūrėjome  turtingas Antano Truskausko medžioklės ir gamtos muziejaus ekspozicijas. Tokia gausia ir gražia įvairiausių žvėrių iškamšų kolekcija, turbūt, negali pasigirti ne kiekvienas kolekcininkas.  Taip pat buvo įdomu sužinoti apie žvejybos Molėtų krašte ypatumus, prisiliesti prie 600 metų senumo luotų…. o Amatų centre jau mūsų svetingai laukė Nijolė Aleinikovienė, rajono tautodailininkų kuratorė, kurios dėka ir įvyko ši išvyka ir keramikė Andrikonienė Erika, kuri, kaip pati pasakojo, savo teorinius ir praktinius įgūdžius ištobulino dvylika metų dirbdama gimtajame Panevėžyje keramikos gaminių dekoratore. 2012 metų pabaigoje, įgijusi keramikos degimo krosnį, ėmėsi šio verslo, pradėjo dalyvauti rajono dailės ir fotografijos premijos parodose, organizuojamose Molėtų krašto muziejuje ir nuo 2014 metų savo žiniomis dalijasi su Molėtų krašto Amatų centro lankytojais. Čia galime gėrėtis jos originaliais, šiltais, kupinais meilės darbeliais. Erika laukia  visų, norinčių nusilipdyti dekoratyvių indų, ar dailių interjero detalių.

Nijolė supažindino mus su žvakių liejimo paslaptimis, ir, kadangi, lankėmės Žvejybos muziejuje, tai galėjome nusilieti po vaškinę žuvytę – ešerį, karšį, lydeką – džiugu, kad kai kurie iš mūsų iš karto perprato šio viliojančio amato paslaptis. Įdomu ir tai, kad kaip mums pasakojo Nijolė, pagal žmogaus mėgstamą žvakės formą, galima nusakyti ir jo charakterį.

Vaškinius darbelius pagal kraštiečio skulptoriaus Vido Stepanavičiaus sukurtas formas tradicinių amatų meistrė pateiks Mindūnuose vyksiančios žiemos žūklės šventės metu.

Grįždami namo visi dalinomės įspūdžiais, ir, džiugu buvo girdėti, kaip viena išvykos dalyvė pasakė: „Dabar turiu tiek tų visokių hobių, visokių užsiėmimų, kad ir laiko nebėra.“ Kuo daugiau sužinai, kuo daugiau išmoksti, tuo ilgiau nesensti – štai jums ir jaunystės eliksyras.

L.Pacevičienė