5.9 C
Molėtai
2024 / 04 / 25

Sveikas žmogus – maistas, sportas ir… miegas

Ar jau skaitėte?

Sveikas žmogus – laimingas žmogus! Vis dėlto, kaip greitame kasdieninio gyvenimo ritme išsaugoti gerą savijautą ir sveikatą? Tai klausimas anksčiau ar vėliau iškylantis kiekvienam iš mūsų. Atsakymą į jį dažniausiai lydi du patarimai – sveikai maitintis ir būti fiziškai aktyviam. GERO MIEGO KLUBO ekspertai primena, kad yra ir trečioji, nuo geros savijautos ir sveikatos neatsiejama dalis – kokybiškas miegas.

- Reklama -

Sporto ir miego santykis

Kokią įtaką miegas turi sportui?

Geras miegas daro įtaką ne tik mūsų bendrajai savijautai, bet ir reakcijai, koncentracijai bei motyvacijai. Atitinkamai, norint siekti aukštų sportinių pasiekimų, teisingas miego ritmas – būtinas. Miegodami mažiau nei 7-8 valandas per parą rizikuojame normalia hormoninės sistemos veikla. Sutrikus jai, žmogus jaučiasi pavargęs, dingsta jėgos ir motyvacija tiek sportuoti, tiek dirbti ar užsiimti kita veikla.

Tiesa, mokslinių tyrimų metu taip pat pastebėta, kad mažiau nei 6 valandas miegantys ir vėliau sportuojantys žmonės susiduria su didesne traumų tikimybe. Taip nutinka todėl, kad nuovargis silpnina žmogaus imuninę sistemą ir sulėtina reakciją, tad traumų rizika reikšmingai išauga.

Kokią įtaką sportas turi miegui?

- Reklama -

Miegas ir sportas yra itin glaudžiai susiję procesai. Gerai miegodami – geriau sportuosime, ir atvirkščiai, sportuodami – geriau miegosime. Mokslininkai įrodė, kad sportas padeda greičiau užmigti, o sportuojančių žmonių miegas būna kur kas kokybiškesnis. Taip pat sportas gali padėti išspręsti su miegu susijusias ligas, tokias kaip nemiga ar miego apnėja.

Vis dėlto, svarbu stebėti savo kūną ir jausti, kuriuo paros metu sportas jūsų organizmui yra tinkamiausias. Dauguma specialistų ir mokslininkų rekomenduoja aktyviai sportuoti pirmojoje dienos pusėje, o vakare rinktis ramesnius, labiau atpalaiduojančius fizinius užsiėmimus. Vakare mūsų kūno temperatūra šiek tiek sumažėja, duodama kūnui signalą, kad artėja miego laikas. Tuo tarpu sportuojant kūno temperatūra pakyla, suintensyvėja adrenalino hormono išskyrimas, galintis lemti ilgesnį mūsų užmigimo laiką.

Taip pat skaitykite:  5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

Visgi, sutariama, kad vakarinio sporto ir miego santykis kiekvienam žmogui yra individualus. Jei jaučiate, kad intensyvus sportas vakare jums netinka, tuomet rinkitės ramius užsiėmimus – jogą, tempimo pratimus, lėtą ėjimą. O jei po aktyvios vakarinės treniruotės jaučiatės puikiai ir užmiegate lengvai, tuomet būtinybės jų atsisakyti – nėra.

Mitybos ir miego santykis

Kokią įtaką mityba daro miegui?

Mityba – vienas iš didžiausią įtaką miego kokybei turinčių veiksnių. Nors gali pasirodyti, kad miegant organizme nevyksta svarbūs procesai, tačiau būtent miego metu atsinaujina visos mūsų kūno ląstelės. Atsinaujinimo procesams tinkamai vykti būtina energija, kurią gauname su maistu. Nesukaupus jos pakankamai – užmigti bus sunku, o miegas taps nekokybiškas.

Vis dėlto, kiekvienas iš mūsų puikiai žino, kad miego kokybė ženkliai suprastės ir prieš miegą gausiai prisivalgius ar apkrovus skrandį sunkiu maistu. Siekiant išlaikyti teigiamą mūsų mitybos ir miego santykį, vakare reikėtų vengti riebaus, daug baltymų turinčio maisto. Rekomenduojama rinktis lengvesnį, virškinamosios sistemos neapsunkinantį maistą: daug skaidulų turinčius produktus, riešutus, varškės produktus.

Kokią įtaką miegas daro mitybai?

Mityba ir miegas, taip pat kaip ir sportas bei miegas, yra vienas kitą tiesiogiai veikiantys procesai. Ne tik nuo teisingos ir subalansuotos mitybos priklauso mūsų miego kokybė, bet ir nuo miego – mūsų mityba. Moksliškai įrodyta, kad neišsimiegojusiam žmogui kyla didesnis noras valgyti daug ir rinktis nesveiką maistą. Miego trūkumą patiriantis žmogus suvalgo daugiau riebių, kaloringų patiekalų. Dėl šios priežasties nemiga dažnai siejama su nutukimo problemomis.

Maisto, sporto ir miego kompleksas gerai sveikatai

Geros sveikatos ir savijautos išlaikymas yra kompleksiškas procesas. Jei nuo neteisingo gyvenimo būdo kenčia bent viena iš mūsų kūno dalių, pasekmes pajausime kitose savo gyvenimo srityse. Tad, nors subalansuota mityba ir sportas yra labai svarbūs mūsų sveikos gyvensenos komponentai, tačiau svarbu prisiminti, kad miegas neatsiejamai susijęs su abiem iš jų. Nuo to, kaip miegame, priklausys ir tai, kaip valgysime bei sportuosime. Kokybiškas miegas yra geriausias pagalbininkas kelyje į sveiką gyvenseną, sveikatą ir niekada neišblėstančią gerą savijautą.

Taip pat skaitykite:  Planuojate vizitą į polikliniką? Štai ką turite žinoti

Diana Darčianovaitė
GERO MIEGO KLUBAS


Sveikatos.info

TOP naujienos

„Novaturo“ atostogų nuolaidų mugė įsibėgėja: ką svarbu žinoti planuojantiems keliones?

Metų pradžia daugelio keliautojų kalendoriuose pažymėta kaip palankus laikas planuoti atostogas. Tai ne tik slidinėjimo kalnuose, bet ir šilumos išsiilgusiųjų kelionių į egzotinius kraštus...

Dažna sloga, apsunkęs kvėpavimas – peršalimo ar rimtesnių sveikatos sutrikimų pranašai?

Nors dažnai slogos nelaikome rimta liga, o sutrikusios uoslės ir apsunkusio kvėpavimo - nesureikšminame, šie simptomai gali įspėti apie ligas, kurias, siekiant išvengti komplikacijų,...

ORAI: Pirmadienio dieną lietaus nenumatoma, aukščiausia temperatūra 19–24 laipsnių

Pirmadienio dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas vakarinių krypčių, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24, pajūryje 16–18 laipsnių. Antradienį lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, naktį...

Šventinis flairas: balionai vyro gimtadienio šventėje

Gimtadienio šventės – tai puiki proga parodyti savo kūrybiškumą ir meilę artimam žmogui, o vyro gimtadienis nėra išimtis. Nors kai kurie gali manyti, kad...

Parduotuvėse jau „išdygo“ pirmasis lietuviškų voveraičių derlius

Nors lietuviai dar tik pradeda rinkti pirmąsias miško gėrybes, lietuviškame prekybos tinkle „Maxima“ jau galima rasti geltonskares voveraites iš Dzūkijos miškų. Grybų specialistai atskleidžia, kokio grybų derliaus šalies miškuose galima tikėtis šiemet. Milijonai, apie kuriuos...

Horoskopai rugsėjo 11 dienai

AVINASSėdėdamas kelkraštyje nieko dora nesulauksite. Apsispręskite, kokia veikla jums labiausiai tiktų ir būtų prasmingiausia. Negalvokite apie žmones blogai, jei neturite tam rimto pagrindo. JAUTISBūkite atsargus - neįsivelkite į visų kovą prieš visus. Turite gerai apgalvoti,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS