Vaikų sapnų pabaisos

0
99

Bauginančius sapnus vaikai sapnuoja dažniau nei suaugę žmonės. Šie sapnai dar kartais yra vadinami košmarais. Pagrindinė to priežastis – vaikų smegenys. Jos dar nėra visiškai subrendusios. Vienos vaikų smegenų sritys būna labiau išsivysčiusios už kitas, dėl to atsiranda tam tikras smegenų veiklos disbalansas.

Kas yra košmaras? Košmaras – tai sapnas, kuriame patiriamos stiprios neigiamos emocijos, tokios kaip baimė, pasibjaurėjimas, liūdesys ar pyktis. Iš tokio sapno vaikas ar suaugęs visada pabunda persigandęs.

Maždaug penki procentai vaikų bent kartą per savaitę ar dažniau sapnuoja sapnus su pabaisomis. Dažniausiai tokie sapnai lanko vaikus nuo dvejų iki penkerių metų. Tokie mažyliai nubunda nesiorientuodami, šaukiasi pagalbos ir verkia. Baisus sapnas jiems atrodo tarsi tikrovės atspindys, todėl net nubudus sapnai vaikams kelia baimę.

Sapnai, kuriuose veikia įvairios pabaisos, gali būti ir tokie intensyvūs bei kankinantys, kad vaikas paprasčiausiai pradeda bijoti miegoti. Mažyliai baiminasi, kad baisiosios būtybės naktį vėl sugrįš. Pagal bauginančių vaikiškų sapnų turinį negalima daryti išvadų apie vaikų realų gyvenimą. Vis dėlto jie parodo su kuriomis kasdieninėmis situacijomis vaikas nesusidoroja.

Tėvams būtų pravartu pagalvoti, kas galėtų paskatinti vaiką sapnuoti kankinančius naktinius sapnus. Įtampa ir konfliktai namuose ar vaikų darželyje stipriai įsirėžia į vaikų sielas. Dažnai įtampą sukelia tokie gyvenimo įvykiai, kaip mažesnio broliuko ar sesutės gimimas, pirmosios dienos darželyje, persikraustymas gyventi kitur ir pan. Sunkiau išgyvenami įvykiai „apdorojami” vaiko sapne, nes kasdieniniame gyvenime sukelia daug įvairiausių, vaikui sunkiai pakeliamų jausmų. Naujos ir gąsdinančios patirtys yra vaikų kasdienybė, be to, vaiko kūnas auga, protiniai sugebėjimai plečiasi, o socialiniai ryšiai darosi sudėtingi, vaikas vis geriau ima suprasti suaugusiųjų pasaulio dėsnius ir visa tai prisideda prie gąsdinančio sapnų turinio susiformavimo.

Košmarų scenarijai būna įvairūs: vejasi ginkluoti priešai, ketindami  stipriai sužaloti, piktoji ragana  laiko nelaisvėje, ateiviai  pagrobia, vejasi atgiję numirėliai, vaiduokliai ar tiesiog blogų ketinimų turintys žmonės. Įdomu tai, kad tyrėjai A.Zadra  ir G.W.Domhoffas  išsiaiškino, jog dauguma įprastų sapnų toli gražu nėra saldūs, juose dažnai patiriame neigiamas emocijas, kurias sunku priimti ir išgyventi tikrovėje. Šių mokslininkų atliekamuose tyrimuose iš gilaus miego fazės pažadinti tiriamieji sapne patirtas neigiamas emocijas įvardindavo dukart dažniau nei teigiamas. Taip pat pastebima, kad itin dažnai košmarai yra sapnuojami ankstyvą rytą. Nors sapnuoti košmarus nėra malonu, tačiau jie nesukelia jokių ilgalaikių neigiamų padarinių.

Paprastai sapnai su pabaisomis  išnyksta savaime. Vis dėlto, jeigu  vaiką jie kankina nuolat, kartą ar net kelis per savaitę, reiktų nebijoti kreiptis pagalbos į specialistus, kurie padės nustatyti galimas bauginančių sapnų priežastis. Tokiu atveju geriausiai apsilankykite pas specialistą: vaikų psichologą,  psichiatrą ar šeimos gydytoją. Kartais košmarus paskatina labai rimtos priežastys, tokios kaip tėvų skyrybos, tėvų išvykimas dirbti į užsienį, vieno iš tėvų netektis ir pan. Tokie dalykai traumuoja vaikus ilgiems metams. Jeigu vaiką nepaprastai dažnai ir reguliariai kamuoja bauginantys sapnai, nedelskite kreiptis į specialistą. Paklausinėkite darželio auklėtojų, pradinės mokyklos mokytojos ar vaikas neturi problemų bendraudamas su kitais bendraamžiais. Jeigu šie sapnai labai apsunkina vaiko gyvenimą ir netgi atsiliepia jo elgesiui dienos metu, tokiu atveju profesionali terapeutų ir psichologų pagalba yra tiesiog būtina.

Sapnai su pabaisomis gąsdina. Kad ir kaip įtikinėtume vaikus, jog sapne matytos pabaisos nėra tikros, jiems jos liks pakankamai tikroviškos, kad juos išgąsdintų ir sustiprintų baimę užmigti. Tėvų įkyrus bauginančio sapno neigimas sukelia vaikui jausmą, kad tėvai jo nesupranta ar nenori suprasti.

Ką tuomet vertėtų daryti?

  • Pamėginkite paprašyti vaiko nupiešti tai, ką jis susapnavo, o tada sukurkite kitą sapno scenarijų su laiminga pabaiga. Paprastai vaikams šis būdas labai patinka.
  • Vaikai mėgsta dalintis. Taip, kaip vaikai mėgsta suaugusiesiems atskleisti savo mintis ir jausmus, patirtus per dieną, lygiai taip pat jie nori papasakoti apie tai, ką jie veikė ar jautė sapne. Vaiko išklausymas jam reiškia labai daug, be to, tai sustiprina vaiko santykį su jį išklausančiais tėvais.
  • Be reikalo nebauginkite vaiko. Kai vaikas atsisako ką nors daryti, negąsdinkite jo pabaisomis, raganomis ar piktais dėdėmis. Namuose vaikas turėtų jaustis visiškai saugus.
  • Prisijaukinkite tamsą. Pabandykite „prisijaukinti“ tamsą – juk tamsoje gali nutikti ir gražių dalykų: eikite pasižiūrėti žvaigždžių ar saliutų, pasiklausykite, kaip vasaros naktį čirškia žiogai, užgesinkite šviesą, kad galėtumėte pasimėgauti kalėdinės eglutės girliandomis ar pan.
  • Maistas prieš miegą. Pyragaičiai ar kiti skanėstai prieš miegą gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Maistas, pripildytas angliavandeniais, gali pernelyg smarkiai suaktyvinti smegenų veiklą. Todėl sapnai taps stipresni ir ryškesni.

Ramunė Vidžiūnienė, Molėtų PPT direktorė psichologė

remimo-fondas-250x250