Home Aktualijos Bandymas praskleisti istorijos šydą

Bandymas praskleisti istorijos šydą

0

Tuo pat metu, kai mūsų tautiečiai geresnio gyvenimo ieškoti bando užsienio šalyse, kai kartais pasigirsta ne vienas, ne pats gražiausias, pasakymas apie savo Tėvynę, kuri „lyg ir pamotė“, deramai nesirūpinanti savo vaikais, yra pasaulyje ir kita medalio pusė, kita istorija. Kada ne tik dėl geresnio gyvenimo, bet dažnai, bandant išgyventi, jų šaknys su tikrąją gimtine buvo tarsi nutrauktos…

Tačiau iš tiesų taip nėra. Kai praeitą savaitę man paskambino Kauno gidas ponas Chaimas Bergmanas, supratau, kad jis vėl atvyksta į Molėtus ar Molėtų kraštą atlydės kažką, kurie gyvenimo audrų išbarstyti po pasaulį.

Ir mano nuojauta neapgavo. Praeitą savaitę Molėtuose lankėsi Molėtų senųjų žydų palikuonys ir Vokietijos, Bavarijos žemių, atvyko Sandros ir Davido Maguire šeima su dukra Helen, ieškoti savo šaknų, vedančių į Rytų Aukštaitiją: Molėtus bei Tauragnus. Ši šeima tikino, kad gyvena prie pat Miuncheno miesto, o į Molėtus atvyko tikėdamiesi praskleisti istorijos šydą ir bent ką nors išgirsti apie savo giminaičius žydus.
Svečius domino viskas: kiek prieš Antrąjį Pasaulinį karą Molėtuose buvo žydų, kokie buvo jų santykiai su kitais vietos gyventojais, kuo jie užsiiminėjo.

Pasak gido pono Chaimo Bergman, „kasmet vis atvyksta daugiau svečių iš užsienio, kurių gimines gyvenimo audros išblaškė po pasaulį, ieškoti savo, savo giminių šaknų, arba, žingeidumo vedini, norintieji paklaidžioti gentainių vaikščiotais takais“.

Ilgai truko pažintis su Molėtais, o pokalbis su Molėtų savivaldybės administracijos kultūros ir švietimo skyriaus vedėja Nijole Kimbartiene bei savivaldybės viešųjų ryšių specialiste Violeta Žalaliene, bendravimas su rajono žiniasklaidos atstovais…

Plačiau apie tai skaitykite Nr.37 gegužės 22 d. laikraštyje

112

Aktualijos

Auto

Būstas

Gyvenimas

Kultūra