Home Aktualijos Dantų protezavimo aktualijos – Molėtų trečiojo amžiaus universitetui

Dantų protezavimo aktualijos – Molėtų trečiojo amžiaus universitetui

0

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) specialistus šią savaitę į susitikimą pakvietė Molėtų trečiojo amžiaus universitetas (TAU). Itin veikli šio universiteto bendruomenė Panevėžio TLK specialistų paprašė supažindinti su naujovėmis dantų protezavimo, apmokamo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, srityje.

„Pirmiausia galima pasidžiaugti, kad problema dėl ilgų eilių, laukiant PSDF biudžeto lėšomis apmokamo dantų protezavimo, beveik išspręsta. Tai, kad Panevėžio TLK veiklos zonos gyventojų dantims protezuoti 2019 m. skirta beveik 6 mln. Eur, yra stiprus postūmis gerinant paslaugos teikimą. Eilės trumpėja ir vienodėja. Pavyzdžiui, Molėtuose šių metų rugsėjo mėnesį laukimo eilė buvo apie 1,5 metų. Šį mėnesį išsiųsime 3500 kvietimų savo veiklos zonos gyventojams, laukiantiems dantų protezavimo, tad eilės dar trumpės“, – daugiau kaip pusšimčiui TAU atstovų molėtiškių gerą žinią pranešė Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė.

Ji pastebėjo, kad gyventojai, nesitikėję tokio greito eilių judėjimo, susiduria su naujais iššūkiais – kai kurie protezavusieji dantis savo lėšomis nesuskumba protezavimo baigti ir nebespėja laiku pristatyti dokumentų apie suteiktą paslaugą.

S. Paulauskienė pažymėjo, kad dantų protezavimas PSDF biudžeto lėšomis skirtas tik minimaliai kramtymo funkcijai atstatyti, dėl to gyventojams nereikėtų tikėtis protezavimo brangiausiomis medžiagomis. Tačiau to pageidaujant, visada galima primokėti pačiam.

Renginio šeimininkams pasiteiravus, kodėl yra tokios nevienodos dantų protezavimo išlaidų kompensavimo sumos (vieniems iki 504,81 Eur, kitiems – iki 1553,24 Eur), ligonių kasos atstovė paaiškino, kuriais atvejais galima tikėtis brangesnio dantų protezavimo suaugusiesiems.

Susitikime akcentuota, kad pensininkai ir neįgalieji pakartotinai į sąrašą gali būti įrašyti ne anksčiau kaip po 3 metų nuo dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo dienos. Be to, nebenumatyta galimybė atidėti dantų protezavimo, nes pailgintas laikas, per kurį reikia protezuoti dantis atėjus eilei – jis yra 3 metai nuo ligonių kasos pranešimo išdavimo dienos.

S. Paulauskienė išvardijo problemas, su kuriomis susiduriama administruojant dantų protezavimo laukiančiųjų eilę: gyventojai neteisingai supranta, kada galima pakartotinai įsirašyti į eilę (sąrašą), kreipiamasi į tuos odontologus, kurie protezuoja pigiau, tačiau neišduoda paslaugos kompensavimui ligonių kasų lėšomis reikalingų dokumentų, problemų atsiranda, jei mirus asmenims, dantis protezavusiems savo lėšomis, niekas nesikreipia į ligonių kasą atsiimti paveldėtų kompensacijų ir t. t.

TAU klausytojams kilo klausimų, kaip elgtis, jei po paslaugos teikimo nepraėjo 3 metai, bet protezas nekokybiškas ir jį reikia tvarkyti, ar savo lėšomis už paslaugą sumokėjus mažiau nei yra leistina maksimali kompensavimo suma, galima grynais gauti nepanaudotą pinigų dalį, ką daryti, jei protezuoti iš naujo reikia praėjus tik 2 metams. Kai kurie molėtiškiai piktinosi, kodėl gydytojams odontologams neprivaloma turėti kasos aparatų, manė esant neteisinga, kad protezavus dantis savo lėšomis, apmokėjimą liudijančius dokumentus ligonių kasai turi nunešti pats gyventojas, o ne juos pristato ligonių kasoms gydymo įstaigos.

Panevėžio TLK specialistai atsakė į klausimus, paaiškino, kad dėl nekokybiškų dantų protezavimo paslaugų galima kreiptis į Odontolgų rūmų atstovą savo apskrityje. Protezuojant pigiau nei numatyta leistina didžiausia dantų protezavimo išlaidų kompensavimo suma, nepanaudoti pinigai gyventojams nemokami, nes protezuoti už maksimaliai numatytą pinigų sumą neprivaloma. Tai tėra riba, iki kurios kompensuojama.

TAU atstovus taip pat domino medicininės reabilitacijos skyrimo tvarka, nemokamo skiepijimo galimybės, Europos sveikatos draudimo kortelės galiojimo laikas, pensininkų, vykstančių viešėti į užsienio šalis, gydymosi galimybės.

S. Paulauskienė susitikimo dalyviams paaiškino, kas gali gauti nemokamus skiepus nuo gripo, kaip reguliuojami reabilitacijai skiriamų lėšų ir reabilituotinų pacientų srautai gydymo įstaigose, supažindino su bendra sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarka.

Panevėžio teritorinė ligonių kasa

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

112

Aktualijos

Atostogos

Augintinis

Auto

Būstas