-1.2 C
Molėtai
2025 / 03 / 17

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų turi santaupų, bet jų efektyviai neišnaudoja

Ar jau skaitėte?

59 proc. Lietuvos gyventojų, kurie turi santaupų, renkasi jas laikyti grynaisiais pinigais arba einamojoje banko sąskaitoje ir nepasinaudoja galimybe padidinti savo kapitalo investuodami. Tačiau iš visų Baltijos šalių Lietuvoje yra mažiausiai gyventojų, kurie visiškai neturi santaupų, rodo gegužę „Citadele“ banko užsakymu atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa.

- Reklama -

Nemaža dalis gyventojų pinigus laiko savo einamojoje sąskaitoje. Ši tendencija panaši visose Baltijos šalyse – sąskaitoje santaupas kaupia 40 proc. Lietuvos gyventojų, 29 proc. latvių ir tiek pat estų. Dar 19 proc. apklaustųjų Lietuvoje pinigus laiko grynaisiais, taip pat elgiasi 17 proc. Latvijos bei 15 proc. Estijos gyventojų. Apklausos duomenys rodo, jog laikyti pinigus sąskaitoje labiausiai linkę jauni žmonės – 18–29 metų.

Iliustracinė nuotrauka.

Tik kas dešimtas asmuo visose Baltijos šalyse renkasi indėlius banke, už kuriuos gaunamos palūkanos – tokį atsakymą pažymėjo po 11 proc. respondentų Lietuvoje ir Latvijoje ir 9 proc. Estijoje. Lietuvoje šį taupymo būdą daugiausia renkasi vyresnio amžiaus – 60–74 metų – apklaustieji.

Akcijų rinkose, kaip ir anksčiau, daugiausia investuoja Estijos gyventojai – tokį atsakymą pasirinko 16 proc. apklaustųjų šioje šalyje. Latvijos gyventojai į akcijas investuoja maždaug perpus rečiau – 7 proc., o Lietuvoje – 12 proc. respondentų. Daugiausia šį investavimo būdą Lietuvoje renkasi 30–39 metų amžiaus žmonės, vyrai dvigubai dažniau nei moterys.

Susidomėjimas investicijomis į obligacijas nėra didelis nė vienoje iš Baltijos šalių: Lietuvoje į obligacijas investuoja vos 3 proc. apklaustųjų, Latvijoje ir Estijoje atitinkamai 2 proc. ir 4 proc. Populiaresnė investicija nei obligacijos išlieka vertingų daiktų įsigijimas: Lietuvoje vertybių, tokių kaip auksas, meno kūriniai, įsigyja 5 proc., Estijoje – 4 proc., o Latvijoje – 3 proc. apklausos dalyvių.

Kad santaupų apskritai neturi, prisipažįsta beveik kas ketvirtas lietuvis, t. y. 23 proc. apklaustųjų. Dažniausiai tokį atsakymą rinkosi mažesnių miestų gyventojai, rečiausiai – Vilniaus ir Kauno. Tiesa, šalyse kaimynėse šis rodiklis kur kas prastesnis – neturintys santaupų atsakė net 32 proc. respondentų Latvijoje ir 31 proc. Estijoje.

- Reklama -
Rūta Ežerskienė, „Citadele“ banko valdybos narė, atsakinga už Baltijos šalių mažmeninę bankininkystę. Nuotrauka Nendrės Žilinskaitės.

„Taupyti pinigus banko sąskaitoje ar grynaisiais yra neefektyvu, nes bankų siūlomi terminuotieji indėliai, taupomųjų sąskaitų palūkanos, taip pat vyriausybės obligacijos duoda grąžą, paprastai tariant, taip investuoti pinigai uždirba“, – komentuoja Rūta Ežerskienė, „Citadele“ banko valdybos narė, atsakinga už Baltijos šalių mažmeninę bankininkystę. „Jauni žmonės labiau domisi tomis investavimo galimybėmis, kur nereikia didelių sumų, o investuoti galima internetu. Nors didelė dalis apklaustųjų renkasi taupyti tiesiog banko sąskaitoje ar grynaisiais, ECB palūkanoms išliekant aukštoms, artimiausiu metu turėtų išaugti kaip terminuotieji indėliai laikomų lėšų apimtis. „Citadele“ bankas šiemet jau kelis kartus didino terminuotųjų indėlių palūkanas, o reaguodami į pokyčius rinkoje tai darysime ir ateityje“, – papildo R. Ežerskienė.

„Citadele“ banko užsakymu reprezentatyvią Baltijos šalių gyventojų apklausą atliko tyrimų agentūra „Norstat“ – 2023 m. gegužę internetu apklausė ne mažiau nei po 1 000 gyventojų nuo 18 iki 74 metų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

TOP naujienos

Vagyste iš kaimo parduotuvės įtariami asmenys pareigūnų rankose atsidūrė per pusvalandį po nusikaltimo

Telšių rajono policijos komisariato pareigūnai, sausio 21-osios naktį sulaukę pranešimo apie Telšių rajone, Lieplaukės kaime, esančioje parduotuvėje suveikusią apsaugos signalizaciją, atvykę į įvykio vietą...

5 idėjos ir receptai, kaip moliūgą sunaudoti iki paskutinio gabalėlio

Moliūgas – mėgstama daržovė, šaltuoju sezonu nugulanti ant dažno stalo. Tiesa, ne visada pavyksta jį sunaudoti iki galo. „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotojos...

Kaip didesnis PVM pakeitė pietų kavinėje kainą, ekonomisto komentaras

Nuo šių metų sausio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas maitinimo paslaugoms ir išsinešti teikiamam maistui vėl yra 21 proc. Lengvatinis 9 proc. tarifas galiojo...

Pravers naujais mokslo metais: būdai turėti geresnę atmintį ir įsiminti daugiau

Ar esate patyrę jausmą, kai dešimtą kartą skaitote tą patį, pabandote atsiminti, bet galvoje – tuščia. Vėl atsiverčiate knygą ir vėl beviltiškai bandote kišti...

Šiandien Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena

Lapkričio 25-oji, trečiadienis, 48 savaitė. Saulė teka 8.08 val., leidžiasi 16.02 val. Dienos ilgumas 7.54 val. Mėnulis (priešpilnis). Vardadieniai: Alanas, Germilė, Jaumantas, Kybartas, Kotryna, Santautas. Datos: Šv. Kotryna, Senbernių diena Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena Šios dienos oras: Artimiausiomis dienomis išsilaikys...

Darbo inspekcija skelbia pranešimų apie prastovas tvarką

Kai šalyje paskelbta ekstremalioji situacija ir karantinas, darbdaviai turi pranešti Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) informaciją apie darbuotojui ar darbuotojų grupei paskelbtas prastovas. Tokiu atveju, kai darbdavys dėl karantino negali suteikti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo,...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS