1.6 C
Molėtai
2024 / 04 / 20

EPA: elektronikos atliekas nemokamai iš namų išvežame jau 10 metų

Ar jau skaitėte?

Ne vieno mūsų spintose ir sandėliukuose rastume nebereikalingų, nežinia kada naudotų daiktų. Dalis jų yra elektronikos prietaisai ar įranga – pradedant telefonais ir elektroninėmis cigaretėmis ir baigiant šaldytuvu. Kai kurie prietaisai laikomi manant, kad gal dar pravers arba įsitikinus, kad daug vargo būtų ieškant tinkamos vietos atsakingai išmesti. O blogiausia, kad dalis smulkių prietaisų kartu su nerūšiuotomis atliekomis patenka į sąvartynus ir virsta aplinkai ir žmonių sveikatai kenksmingais teršalais. Tuo tarpu Lietuvoje yra puikios sąlygos atsikratyti elektronikos atliekomis.

- Reklama -

Kokių bėdų kelia elektronikos atliekos, kokie kyla pavojai neatsakingai jas išmetant ar laikant netinkamomis sąlygomis bei kaip jas išmesti būtų saugu ir lengva, papasakojo Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Linas Ivanauskas. EPA šiuo metu yra didžiausia elektronikos atliekų tvarkymu besirūpinanti organizacija Lietuvoje, ji užima 72 proc. šio sektoriaus dalį, šiai asociacijai yra žinomos ir svarbiausios tokių atliekų tvarkymo problemos.

Kodėl reikia rūšiuoti ir atsakingai išmesti elektronikos atliekas?

Pirma, jose yra naudingų medžiagų, kurios gali būti saugiai ir profesionaliai atgautos ir virsti naujais gaminiais. Tai ypač aktualu, sparčiai senkant kai kuriems žemės ištekliams, kurių kainos irgi auga. Juk nenorime, kad nauji prietaisai, pagaminti pagal pažangiausias technologijas, taptų daliai žmonių tiesiog neįperkami. Antra, dalis naudingų medžiagų, kurios panaudotos sudėtingų elektronikos prietaisų gamybai, gali virsti aplinkai ir žmonių sveikatai kenksmingais teršalais. Taip nutinka dėl to, kad netinkamomis sąlygomis laikomose elektronikos atliekose vyksta cheminės reakcijos, išsiskiria toksiški junginiai.

Kur galima išmesti nebenaudojamus, sugedusius elektronikos prietaisus? 

Specialiuosius konteinerius smulkiosios elektronikos atliekoms, dujošvytėms lempoms ir baterijoms galima rasti prekybos centruose, bibliotekose, kitose kultūros ar savivaldybių įstaigose. Stambiagabaritės elektronikos atliekas išvešime nemokamai – šią paslaugą teikiame jau daugiau kaip 10 metų. Užtenka paskambinti mums telefonu +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje – čia rasite ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą. Kai kurie konteineriai stambiagabaritėms elektronikos atliekoms įrengti šalia prekybos centrų, juos priima ir stambiagabaričių atliekų aikštelėse, kuriose irgi turime įrengę specialiųjų konteinerių.

Taip pat skaitykite:  Atlikėjos Monikos Marijos dainos žodžiai tapo aplinkosaugos olimpiados motyvu

Lietuvoje elektros ir elektronikos įrangos atliekų surinkimu gamintojai ir platintojai rūpinasi individualiai arba per juos atstovaujančias organizacijas, o viena tokių organizacijų yra elektronikos atliekų tvarkymą šalyje organizuojanti EPA. Mūsų asociacija pasitiki keli šimtai tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA turi įrengusi daugiausia – daugiau kaip 2 tūkst. – elektronikos atliekų surinkimo vietų, o jų dar turi kiti šio sektoriaus atstovai. Esame įsitikinę, kad tokių surinkimo vietų yra pakankamai ar netgi daugiau nei pakankamai.

Kartais pasitaiko, kad gyventojai skundžiasi, jog jų atgabentos smulkiosios elektronikos atliekos netelpa į specialųjį konteinerį, tačiau tai pasitaiko labai retai ir tikriausiai dėl to, kad vienu metu kažkas sutvarkė visą savo elektronikos ūkį ir atgabeno visą, ką ten rado nereikalinga. Remdamiesi patirtimi, esame apskaičiavę, kas kiek laiko kurie konteineriai pripildomi, sudarę optimalius atliekų išvežimo grafikus, apie pilnus konteinerius mums praneša prakybos ar kitų įstaigų darbuotojai, tačiau nesame apsaugoti nuo to, kad kas nors kur nors atveš ištisą atliekų vežimą. Todėl teikiame papildomą smulkiosios elektronikos išvežimo iš namų ūkių paslaugą, kai užsakoma stambiosios elektronikos atliekų išvežimas.

- Reklama -

Ar užsakant elektronikos atliekų išvežimą iš namų reikia pasirūpinti išnešimu?

Gyventojui tereikia būti namuose ir parodyti, kur stovi daiktas, kurį jis nori išmesti. Absoliučiai dauguma atvejų šis procesas vyksta be trikdžių, daiktas išnešamas saugiai ir per labai trumpą laiką. Tuo pačiu sykiu surinkėjams gali būti perduodamos ir smulkiosios elektronikos atliekos. Tad ar namuose gyvena vienintelis daug sveikatos neturintis asmuo, ar pilni jėgų jaunuoliai, jiems kilnoti šaldytuvo ar skalbimo mašinos neprireikia – visa tai yra mūsų komandos darbas.

Didmiesčiuose tikriausiai yra daug galimybių išmesti elektronikos atliekas ar užsisakyti paslaugą, o kaime, vienkiemyje?

Stambiagabaritės elektronikos atliekas išvežame iš bet kurios vietos – ar tai būtų maža, nuo didmiesčių nutolusi gyvenvietė, ar atokus kaimo vienkiemis. Išvežame net ir Nidoje, kur atliekas tenka plukdyti keltu. Visa tai yra ir mūsų asociacijos tiesioginė pareiga, ir rūpestis Lietuvos gamta bei jos gyventojų sveikata.

Taip pat skaitykite:  Neigiamoms 20 laipsnių temperatūroms miškų kenkėjai yra atsparūs

Kartais tenka aptikti skelbimų, kai už išvežamas elektronikos atliekas siūloma sumokėti. Kodėl turėtume rinktis Jūsų organizacijos nemokamas paslaugas?

Surinkti elektronikos atliekas turi teisę tik atitinkamą licenciją turinčios organizacijos. Neturinčios licencijos organizacijos ar asmenys paprastai turi vienintelį tikslą – išardę elektronikos prietaisą pasiimti tai, kas vertingiausia, o nevertingos dalys dažniausiai lieka nesutvarkytos ir virsta aplinkai bei žmonių sveikatai kenksmingais teršalais. Tad naudos gavę vos kelis ar keliolika eurų nematomos ir nepamatuojamos žalos galime patirti gerokai daugiau nei įsivaizduojame. Tiesa, yra už pačių pristatytas elektronikos atliekas tam tikrą atlygį suteikiančių ir licencijuotų organizacijų, bet tokiais atvejais vertėtų įvertinti savo transporto išlaidas, laiko sąnaudas. Jas įvertinus gali pasirodyti, kad kur kas geriau naudotis nemokama išvežimo iš namų paslauga ar artimiausia namų esančia surinkimo vieta. Tad visais atvejais kviestume atsakingai priimti sprendimą dėl elektronikos atliekų šalinimo būdų, įveikt potraukį ilgus metus kaupti daiktus, kurie užima vietą, kaupia dulkes ir netgi gali būti pavojingi. Pavyzdžiui, neišėmus baterijų ir kartu su jomis netinkamai laikant nenaudojamus elektronikos prietaisus galima sukelti gaisrą ar net patys to nejausdami kvėpuoti nuodingais garais, kurie išsiskiria nepageidaujamų cheminių reakcijų metu. Vertinant elektronikos atliekų surinkimo rodiklius, akivaizdu, kad turėtume pasistengti. Pavyzdžiui, Lietuvoje 2020  m. turėjo būti surinkta 65 proc. tokių atliekų pagal ankstesniais metais rinkai patiektą produktų srautą, bet, oficialiais duomenimis, šis rodiklis tesiekė 46 proc. Vadinasi, dalis tokių atliekų arba liko namų ūkiuose, arba buvo surinkta nelegaliai, arba išmesta netinkamai ir nesaugiai.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

Taip pat skaitykite:  Naujam medžioklės sezonui siūloma nustatyti 282 vilkų sumedžiojimo limitą ir jo neskirstyti rajonais

TOP naujienos

„Iki“ pirkėjai sutaupė beveik 1,5 mln. Eur vien per specialią sausio akciją: ar žinote visus būdus, kaip pirkiniams išleisti mažiau?

Šimtai tūkstančių „Iki“ pirkėjų šį sausį prie kasos maloniai apstulbo – kiekvienas pirkinys jų krepšelyje tekainavo 1 ct. Prekybos tinklas „Iki“ skaičiuoja, kad visą...

Horoskopai rugpjūčio 19 dienai

AVINASJūsų geriausias draugas žino, kad jūs galite jam padėti ir nepaliksite jo bėdoje. Dėl kažkokių keistų priežasčių šiandien jusite dalykus, kurių paprastai nematote. JAUTISSu darbu...

Jaučio metus pasitinkant: ką patiekti ir kaip šventinį stalą papuošti

Nors šiemet pasitinkant Naujuosius šventimo gausiame draugų būryje teks atsisakyti, bent savame šeimos rate ateinančius 2021-uosius metus vis vien galėsime pasitikti šventiškai. Prekybos tinklo...

Jeigu šilauogių nederinate su mėsa ar sūriu – daug prarandate: nuodėmingai skanios idėjos užkandžiams ir kepsnių padažui

Solidžiosios šilauogės – vienos tų gėrybių, kuriomis verta mėgautis ištisus metus. Šiuose gamtos „brangakmeniuose“ gausu sveikatai naudingų medžiagų, su jomis lengva eksperimentuoti virtuvėje, o...

Enter title here.

AVINASRytas gali prasidėti nekaip, tikriausiai prastai jausitės, bet neskubėkite daryti išvadų. Vienišieji šiandien gali pagaliau sutikti savo antrąją pusę, o įsimylėjėliai išgyvens jausmų renesansą. Neieškokite kompanijos - dviese jums bus gera kaip niekada. Sapnų reikšmės...

Patarimai, kurie padės namuose išsikepti ypatingo skonio duonos

Lapkričio 17-ąją pasaulyje minima tarptautinė naminės duonos diena. Lietuvoje duona ir jos kepimas turi itin senas tradicijas ir užima ypatingą vietą mūsų kultūroje. Iš tinkamų ingredientų paruošta duona – palanki ir sveikatai, mat joje...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS