11.2 C
Molėtai
2024 / 03 / 29

Kalėdinė finansinių sukčių estafetė – pagauti skubantį

Ar jau skaitėte?

Netikri prekių skelbimai ir pramanytos labdaros organizacijos, padirbti elektroniniai laiškai bei nepažįstamų asmenų skambučiai – mėgstamiausios finansinių nusikaltėlių kalėdinės „dovanėlės“. Švenčių metas daugumai yra kupinas šurmulio, tad Lietuvos bankų asociacija (LBA) pataria per daug neskubėti, nes sukčiai tik ir ieško progos pasinaudoti neatidžių gyventojų piniginėmis.

- Reklama -
  • 10 įdomių faktų apie loterijas

    LBA duomenimis, vien per pirmus tris šių metų ketvirčius finansiniai nusikaltėliai iš gyventojų išviliojo daugiau nei 8 milijonus eurų – dvigubai didesnę sumą nei pernai. Pasak ekspertų, gruodžio statistika vargiai nudžiugins, nes šventinis laikotarpis finansiniams nusikaltėliams yra itin darbingas.

    „Prieš šventes kasmet pastebimas didesnis finansinių nusikaltėlių aktyvumas, todėl gyventojus įspėjame nepasiduoti emocijoms ir visus finansinius klausimus tvarkyti itin atidžiai. Neskubėkite įsigyti prekių iš nepažįstamų prekybininkų, nuodugniai pasidomėkite labdaros organizacijomis, kurioms ketinate aukoti. Dauguma Lietuvoje veikiančių bankų savo išmaniosiose programėlėse leidžia valdyti internetinius mokėjimus – rekomenduojame šią funkciją įjungti tuomet, kai jos tikrai reikia, bei turėti atskirą kortelę, skirtą tik virtualiems apsipirkimams“, – sakė LBA prezidentė dr. Eivilė Čipkutė.

    Kadangi vienas didžiausių rūpesčių šiuo metu yra dovanos, bene populiariausios šventinio laikotarpio apgavystės dažniausiai yra susijusios su pirkiniais.

    Patariama nepasiduoti paskutinės minutės pirkinių manijai ir itin atidžiai vertinti prekių skelbimus socialiniuose tinkluose. Prieš įsigydami bet kokį pirkinį pasidomėkite pardavėju – įsitikinkite, kad tai juridinis asmuo, turintis fizinį adresą, peržvelkite informaciją apie bendrovės apyvartą, darbuotojų skaičių, klientų atsiliepimus viešai prieinamuose šaltiniuose. Jei tokios informacijos surasti nepavyksta arba ji kelia įtarimų, verčiau paieškokite kito prekybininko.

    Būkite atidūs ir sulaukę pasiūlymų įsigyti prekę iš fizinių asmenų – tai nėra įprastas verslo veikimo modelis. Paprastai prekybininkai savo klientų neatakuoja individualių asmenų žinutėmis. Be to, akylai vertinkite reklaminius laiškus ar SMS žinutes – jei nepamenate sutikę juos gauti, verčiau nespauskite žinutėje pateiktų nuorodų.

    - Reklama -
    Taip pat skaitykite:  Trys paros šalies keliuose – ne be žmonių netekčių

    Artėjant šventėms esame linkę daugiau dėmesio skirti labdaros organizacijoms, todėl socialiniuose tinkluose taip pat galite susidurti su netikrų labdaros organizacijų skelbimais – nepasiduokite emocijoms ir pirmiausiai patikrinkite visą prieinamą informaciją apie nurodytą organizaciją. Juk būtų apmaudu, jei geriems tikslams skirtos lėšos patektų į nusikaltėlių rankas.

    Lietuvos bankų asociacija pataria, kaip apsisaugoti nuo finansinių sukčių:

    • Reguliariai tikrinkite savo paskyras internete.
    • Reguliariai tikrinkite savo banko sąskaitą ir praneškite savo bankui apie bet kokius galimai joje atliktus įtartinus veiksmus.
    • Atlikite mokėjimus internetu tik saugiose svetainėse (patikrinkite, ar adreso juostoje yra spynelės ženklas ir „https“) ir naudodamiesi tik saugiu ryšiu (rinkitės mobilųjį tinklą vietoje viešųjų belaidžių tinklų).
    • Jūsų bankas niekuomet telefonu ar el. paštu neprašys konfidencialios informacijos, pvz., Jūsų interneto paskyros prisijungimo duomenų.
    • Jei pasiūlymas skamba pernelyg gerai, kad būtų tiesa, tai beveik visada yra sukčiavimas.
    • Saugokite savo asmeninę informaciją.
    • Būkite labai atsargūs, bendrindami asmeninę informaciją socialinių tinklų svetainėse. Sukčiai gali naudoti jūsų informaciją ir nuotraukas, kad suklastotų tapatybę arba apgautų jus.
    • Jei manote, kad perdavėte savo sąskaitos duomenis nusikaltėliui, nedelsdami susisiekite su savo banku.
    • Visada praneškite policijai apie bet kokį įtariamą sukčiavimą, net jei netapote jo auka.

    Valerija Kiguolienė
    LBA komunikacijos vadovė

  • TOP naujienos

    Patvirtino galimai nuslėptą medikės savižudybę: iš gyvenimo pasitraukė atostogų metu

    Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) pirmininkei Auristidai Gerliakienei užsiminus apie galimai nuslėptą Šiaulių ligoninės medikės savižudybę, gydymo įstaigos direktorius Mindaugas Pauliukas patvirtino, kad viena iš...

    Rekomenduojame kovo 6-osios kultūrinius – virtualius renginius

    ONLINE: OKT | Vilniaus miesto teatras: „Jelizaveta Bam“ (rež. Oskaras Koršunovas) Bilietus galite nusipirkti čia »   Kauno valstybinio lėlių teatras: Virtualus spektaklis. PASAKŲ NAMAI. Transliacijos pradžia: 12...

    Būsto paskolos: 2022-ųjų tendencijos ir prognozės 2023-iesiems

    Šie metai nekilnojamojo turto (NT) sektoriuje buvo kaip niekada banguoti – permainų neišvengė ir būsto paskolų rinka. Sumaišties įnešė dėl didinamo EURIBOR kylančios paskolų...

    Dovana abiturientei

    Šiais metais, mūsų "Grožio ir soliariumų studija", esanti Vilniaus g. 40, pradėjo iniciatyvą, kuri vienai abiturientei suteikė galimybę pamiršti visus rūpesčius ir svarbiausią dieną...

    Santuoka ir papildomas kaupimas senatvei: ką verta žinoti apie lėšas pensijų fonduose

    Dažnas santuokoje gyvenantis asmuo nežino, kokią įtaką santuokos faktas gali turėti jo papildomai kaupiamai pensijai ir jos išmokoms senatvėje. Apie papildomo kaupimo pensijai santuokoje privalumus bei kas atsitinka su šiomis lėšomis išsiskyrus, pasakoja pensijų...

    Į Telšių rajono Žvėrinčių atkeliavo naujas gyventojas

    Į Valstybinių miškų urėdijos Ubiškės girininkijoje esantį Žvėrinčių šiandien atkeliavo naujas gyventojas – beveik dviejų metų amžiaus stumbriukas Dunst. Jis pervežtas iš Lietuvos zoologijos sodo, į kurį dar 2019 m. vasario pradžioje su dviem...

    PORTALO SKAITOMIAUSI

    JUMS PARINKTOS NAUJIENOS