0.7 C
Molėtai
2024 / 04 / 20

Meningokokas gviešiasi ir molėtiškių

Ar jau skaitėte?

Žaibišku greičiu per Molėtus praskriejo žinia, kad darželinukas užsikrėtęs meningokokine infekcija. Pakalbinta Viešosios įstaigos Molėtų r. pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Eglė Bareikienė patikino, kad kovo 5 dieną į polikliniką buvo atvestas Molėtų savarankiško gyvenimo namų auklėtinis. Apžiūrėjus gydančiam gydytojui įtarimą sukėlė keistas bėrimas. Padarius kraujo tyrimą, buvo įtarta, jog vaikas užsikrėtęs meningokokine infekcija. Jis buvo skubiai išvežtas į Utenos ligoninę. Vėliau su reanimobiliu išgabentas į Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos reanimaciją. Gydytoja konstatavo, kad liga pastebėta laiku ir pradėtas efektyvus gydymas.

- Reklama -

Šiuo metu supanikavę tėvai „užpuolė“ Molėtų polikliniką išsirašyti antibiotikų. E.Bareikienė sakė: „Antibiotikus rekomenduojama gerti tik esant tiesioginiam kontaktui. Vienatinis pavartojimas – 1 tabletė“.

Kas yra meningokokinė infekcija?

Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).

Ligos sukėlėjas

Šią infekciją sukelia Neisseria meningitidis – gramneigiama bakterija. Ši bakterija sukelia beveik pusę bakterinių meningitų. Išskiriama daugiau nei 13 jos tipų, tačiau labiausiai paplitę A, B, C, Y ir W135. Ši infekcija paplitusi visame pasaulyje. Afrikoje labiausiai paplitęs A tipas, sergamumas dažnai pasiekia epidermį lygį Subsacharinėje Afrikoje, šis regionas vadinamas „meningito juosta“. A tipas  Europoje susirgimus sukelia retai, čia labiausiai paplitę B ir C tipai. Susirgimai dažnesni šaltuoju sezonu: rudens –žiemos-pavasario mėnesiais.

- Reklama -

Kaip užsikrečiama meningokokine infekcija?

Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienos).

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir kita.

Taip pat skaitykite:  Atsakė, ar galima užšaldyti jau vieną kartą atitirpintą duonos gaminį?

Kokie yra simptomai?

Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja – išryškėja odos bėrimas.

Skiriamos šios  klinikinės formos: lokalizuotos – lengvos (meningokokų nešiojimas, ūminis nosiaryklės uždegimas); generalizuotos – sunkios (meningokokcemija, meningitas, meningoencefalitas); retos formos (perikarditas, endokarditas, artritas, poliartritas, pneumonija ir kita).

Koks gydymas?

Meningokokinės infekcijos gydymui naudojami antibiotikai.

Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Kaip apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos?

Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis. Antimikrobinė profilaktika rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu.

Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama:

reguliariai plauti rankas;

laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);

reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;

svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Skiepai?

Meningokokinės vakcinos įskiepijimas rekomenduojamas asmenims, vykstantiems į didelės meningokokinės infekcijos rizikos šalis (šalių sąrašą galima rasti http://www.ulac.lt/lt/keliautojams).

Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų. Skiepytis rekomenduojama visiems, keliaujantiems į kraštus, kur ši infekcija yra paplitusi. Tėvams ar globėjams pageidaujant  paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikėtų kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Pastebėjus ligos simptomus – nedelskite, o imkitės veiksmų:

kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar  naktis;

papasakokite apie simptomus, kuriuos pajutote Jūs pats ar Jūsų vaikas;

gydytojui pasiūlius, atlikite visus tyrimus, siekiant išsiaiškinti Jūsų ar jūsų vaiko negalavimo priežastį;

Taip pat skaitykite:  „Gaidukas“ atkeliauja į Molėtus

jei po apžiūros Jūs ar Jūsų vaikas buvo išleistas į namus, stebėkite savo ar savo vaiko būklę, esant būklės pablogėjimui, nedelsiant pakartotinai kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis.

Panaudota http://www.ulac.lt/ informacija, „Lietuvos žinių” nuotr.

Jurgita Stalauskienė

Ankstesnis straipsnis
Kitas straipsnis

TOP naujienos

Nuostolingas bulvių biznis virto pelningu ir apmokestinamu verslu

Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Šiaulių AVMI) baigė tirti vienos šeimos žemdirbišką verslą. Pagal Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pateiktą informaciją apie vieną...

Kelių policija: vasario mėnesį stiprinama eismo dalyvių kontrolė

Policijos pareigūnai, siekdami išaiškinti ir užkardyti Kelių eismo taisyklių pažeidimus, taip pat mažinti eismo įvykių, kuriuose nukenčia žmonės, skaičių, vasario mėnesį visoje šalyje vykdys...

Europos paveldo dienų Videniškiuose

Penktadienį rugsėjo šešioliktąją Šv. Mišiomis už Videniškių kraštą buvo pradėtas renginys skirtas Europos Paveldo dienoms. Šv.Mišių metu buvo pasimelsta ir už tądien laidotą Juozą Vasiliauską,...

Kaip atrodys mokytojo profesija po ketverių metų?

Projekto „Mokysiu“ ketvirtoji tinklalaidė kviečia pokalbiui kiek futuristine tema. Įsivaizduokime netolimą ateitį. Kaip vyks pamokos po ketverių metų? Kokie pokyčiai laukia mokytojų bendruomenės? Ar...

Prognozuojami audros nuostoliai gyventojų turtui – 50 tūkstančių eurų

Didžiausia draudimo bendrovė Lietuvoje praneša, kad dėl šiąnakt ir šiandien dieną per Lietuvą keliaujančios audros intensyviai registruojami klientų pranešimi apie patirtus nuostolius. Žalų specialistai prognozuoja, kad audros padariniai palies apie 100 bendrovės apsidraudusių klientų,...
Auksinis feniskas

Garbingas apdovanojimas

„Auksinis feniksas“ – tai svarbiausias ir vienas reikšmingiausių visos šalies apdovanojimų kultūros srityje. Šio apdovanojimo tikslas – pagerbti fizinius ar juridinius asmenis, svariausiai nusipelniusius šalies kultūros kūrimo, plėtros, perdavimo, saugojimui bei kultūros centrų sistemos...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS