KELIONĖS LAIKU (II)
2017-uosius metus Seimas paskelbė Lietuvių kalbos kultūros metais, bet aš siūlau grįžti į XVIII amžiaus pabaigą, kai buvo susirūpinta krašto švietimu. Matyt, neatsitiktinai apie jį pasakoja ir pirmasis bibliotekos metraštis, rašytas 12 įvairių profesijų žmonių. Šiandien tai mes vadintume socialine partneryste, tuomet jie dirbo jiems pavestą darbą…
Parapijų klebonai buvo įpareigoti prie savo bažnyčių steigti pradines mokyklas ir jose mokyti visus vaikus, norinčius mokytis.1777 metais Molėtuose mokėsi 7 mokiniai: 1 bajoras ir 6 valstiečiai. Mokė juos lenkų kalba, bet, pasak išlikusių šaltinių, pirmaisiais metais buvo dėstoma ir lietuvių kalba. Mokslo metų pradžia prasidėdavo jau pradėjus šalti, kai būdavo nudirbti visi darbai – lapkričio 1 d., baigdavosi balandžio 23 d., o kartais ir anksčiau, greičiausiai prieš Šv. Velykas. Taigi, pusę metų pasimokę, spėtumėte ir į bibliotekos jubiliejų.
Ir jeigu dar neskaitėte Kazio Umbraso „Kairionių“, tai pats metas tai padaryti, nes geresnį krašto pažinimo vadovėlį, vargu ar pavyktų rasti.
Plačiau apie tai Nr.28 balandžio 14 d. laikraštyje