Nepaisant karantino suvaržymų, šventinio apsipirkimo bumas įgavo pagreitį – gyventojai rūpinasi, kad kalėdiniu laikotarpiu netrūktų dekoracijų, vaišių bei dovanų. Finansų ekspertė įvardija, jog nors šventiniams pirkiniams žmonės dažnai linkę plačiai atverti piniginę, šiuo išskirtiniu laikotarpiu į kalėdines išlaidas reikėtų žvelgti atsakingiau ir pasirūpinti, kad krepšelis neviršytų finansinių galimybių.
Šventės pareikalauja nemažai išlaidų
Artėjant Kalėdoms, žmonės daugiausiai laiko ir lėšų skiria trims aspektams: kalėdinėms dekoracijoms, dovanoms bei šventiniam stalui. Suteikti savo namams šventinę atmosferą gyventojams kainuoja gana nepigiai – vien įsigyti eglutę gali atsieiti nuo 20 iki 70 eurų, priklausomai nuo medžio rūšies bei tipo, o jos papuošimai taip pat gali kainuoti nuo keliasdešimt iki 100 eurų. Žmonės, kurie į kalėdinį laikotarpį žvelgia su didesniu entuziazmu, pasirūpina ir prabangesniais dekoro elementais – namus papuošia lauko dekoracijomis, lempučių girliandomis – visa tai atsieina papildomus 100–200 eurų.
Šventinis Kūčių bei Kalėdų stalas taip pat verčia paploninti piniginę – tradicinė 12 patiekalų vakarienė net ir mažam žmonių ratui gali kainuoti apie 100 eurų, o kalėdiniai pietūs dažnai būna dar iškilmingesni ir gausesni patiekalų, todėl tam gali prireikti dar daugiau lėšų.
Dovanos artimiesiems – vienas daugiausiai išlaidų reikalaujančių kalėdinių aspektų. Bendrovės „Credit Service“, valdančios vartojimo kreditų prekės ženklą „Vivus.lt“ sociologinio tyrimo duomenys rodo, kad 5 proc. šalies gyventojų dovanoms planuoja skirti daugiau nei 200 eurų, 16 proc. tikisi tilpti į 100–200 eurų ribas. Didžioji dalis (33 proc.) perkančiųjų kalėdines dovanas nurodė, kad šiais metais joms skirs nuo 50 iki 100 eurų, o 50 eurų sumos neviršyti žada 24 proc. tyrimo dalyvių.
Į kalėdinius pirkinius reikia žvelgti atsakingai
Finansų ekspertė Giedrė Štuopė sako, kad gruodis daugybei šeimų kiekvienais metais būna finansiškai sunkesnis, nei kiti metų mėnesiai, todėl pastebima, jog vis daugiau žmonių ruošiasi šventėms iš anksto: taupo, planuoja, o prireikus, trūkstamą sumą pasiskolina, numatydami patogią ir naudingą grąžinimo datą.
„Šiuo prieššventiniu periodu būtina atidžiai planuoti ir sistemizuoti savo biudžetą, kad pasibaigus kalėdiniam bumui, netektų patirti finansinių sunkumų. Dovanos yra neatsiejama Kalėdų dalis, tačiau į jas būtina žvelgti protingai. Pirma, reikėtų nusistatyti planuojamą skirti bendrą sumą, kuri nesukeltų pernelyg didelių finansinių iššūkių. Antra, patartina pasiruošti sąrašą žmonių, kuriuos norima pasveikinti ir trečia – ieškoti dovanų pagal turimą biudžetą ir asmenų kiekį. Svarbiausia, nusistatyti ribą, kiek galite skirti pinigų šioms išlaidoms, kad vėliau tai skaudžiai nekirstų per piniginę“, – pataria finansų ekspertė.
„Pigu.lt“ prekybos centro internete rinkodaros vadovas Ernestas Kačerauskas įvardija, kad lietuviai šventėms pradeda ruoštis vis anksčiau, apsipirkimą perkelia į internetą, taip tikslingai planuodami savo finansus ir laiką: „Populiariausių dovanų sąrašo viršuje šiuo metu dominuoja kosmetikos ir parfumerijos rinkiniai, konstruktoriai, išmanūs, visaip judantys ir garsus skleidžiantys žaislai, šalikai, pirštinės, skrybėlės, piniginės, kalėdinės eglutės, girliandos, įvairios kalėdinės dekoracijos ir apranga, jogos kilimėliai, bėgimo takeliai, paspirtukai“.
Štuopė priduria, kad remiantis įmonės užsakymu atliktu tyrimu, dauguma šalies gyventojų išmoko karantino pamokas ir šių metų šventėms apsiperka atsakingiau, prieš tai šiek tiek susitaupę: net 61 proc. respondentų nurodė turėję santaupų kalėdinėms išlaidoms dar prieš antrąjį karantiną, o 36,6 proc. tikino, kad paskelbus apribojimus, ėmė ruoštis šventėms iš anksto ir taupyti dar labiau.