6.2 C
Molėtai
2025 / 04 / 26

Rafinuotoji „Oktoberfest“ pusė: vokiškos tradicijos ir nepamirštama gastronominė patirtis Zyplių dvare

Ar jau skaitėte?

Jau antrą kartą Vokietijoje atšaukus tradicinę „Oktoberfest“ šventę, Lietuvos miestai imasi iniciatyvos ir gyventojus kviečia iš arčiau pažinti šio festivalio tradicijas. Vieno tokio renginio organizatoriai Šakiuose atskleidžia, kad jų rengiamas aludarystės kultūros vakaras skirtas ne tik dalyviams suteikti išskirtinę gastronominę patirtį, bet ir supažindinti juos su giliomis vokiečių aludarystės tradicijomis, nuo kurių neatsilieka ir Lietuva.

- Reklama -

Lietuviška „Oktoberfest“ interpretacija

„Oktoberfest“ festivalio Šakiuose organizatorė Zyplių dvaro virtuvės restorano „Kuchmistrai“ vadovė Jolita Briedė sako, kad pandemijos rutinos išvarginti žmonės vis dažniau atsigręžia į įvairius edukacinius ir gastronominius renginius, ieškodami naujų patirčių bei skonių. Anot jos, idėja rengti „Oktoberfest“ įkvėptą aludarystės kultūros vakarą kilo norint supažindinti vietinius gyventojus bei kitų miestų lankytojus su vokiečių aludarystės tradicijomis ir maistu neišvykstant iš Lietuvos.

„Norėjome suteikti galimybę niekur toli nevykstant pasimėgauti šiuo gilias tradicijas turinčiu gėrimu bei paragauti tradicinių vokiškų patiekalų, tokių kaip vokiški riestainiai, bavariškos dešrelės ar troškinti kopūstai. Be gastronominės patirties, supažindinsime renginio dalyvius su šimtus metų siekiančiomis aludarystės tradicijomis, papasakosime apie skirtingas šio gėrimo rūšis ir gamybos būdus“, – kalba J. Briedė ir priduria, jog dvaro virtuvės aplinka renginiui suteiks ypatingą atmosferą, mat alus buvo neatsiejama dvaro gyvenimo dalis.

Pašnekovė sako, kad paties „Oktoberfest“ festivalio ištakos siekia XIX a. pradžią. 1810 metais, spalio 12 dieną, Bavarijos karūnos princui Liudvikui Miunchene iškėlus vestuves, į jas buvo sukviesti ne tik garbingi svečiai, bet ir vietiniai miesto žmonės, kuriems parengtos specialios vaišės, tarp kurių – ir alus. J. Briedė pasakoja, jog šventė sulaukė itin didžiulio pasisekimo, tad būsimas karalius nusprendė ją rengti kasmet kaip mugę.

Ji pastebi, jog dėl palankesnių oro sąlygų festivalis pasaulyje dažniausiai rengiamas rugsėjo mėnesį, tačiau „Kuchmistrų“ aludarystės kultūros vakaras vyks spalio 8 dieną: „Renginiui datą parinkome neatsitiktinai – norėjome likti ištikimi festivalio šaknims ir organizuoti jį kuo arčiau istorinės datos.“

Gilios aludarystės tradicijos Lietuvoje

Pasak aludarystės kultūros puoselėtojo Gintaro Bingelio, Lietuva savo tradicijomis nenusileidžia Vokietijai, o randami archeologiniai radiniai byloja, kad alus šalyje galėjo egzistuoti prieš daugiau nei pusantro tūkstančio metų.

- Reklama -

„Tikslių istorinių duomenų apie tai, kada Lietuvoje atsirado aludarystė nėra, tačiau archeologiniai kasinėjimai datuoja raugintų miežių gėrimą dabartinės Lietuvos teritorijoje dar VI a. Rašytinių šaltinių apie Lietuvoje gaminamą alų galima rasti nuo XI a., o aludarystės kultūra Lietuvos didžiojoje kunigaikštystėje (LDK) ypač suklestėjo XVI a. Pirmasis salyklininkų cechas įkurtas 1552 metai, kai LDK valdė didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas“, – pasakoja G. Bingelis.

Visgi, anot jo, profesionalios aludarystės pradžią LDK reiktų sieti su XV a., kai Kaune įsteigtos Hanzos sąjungos atstovybė ir jos sandėliai: „Šalia kūrėsi profesionalūs aludariai. Tai liudija toje miesto dalyje archeologų aptinkamos taip vadinamos aludarių krosnys alui virti bei hipokaustinės krosnys – salyklui gaminti. Tamsus Kauno alus buvo žinomas LDK, mėgtas ir vilniečių. Tiesa, XVI a. tiek miestiečiai, tiek tikėtina ir kaimo žmonės, alų gamindavosi patys, nes alus buvo jų kasdienio raciono dalis. Tai liudytų Lenkijos karaliaus ir LDK didžiojo kunigaikščio Žygimanto Vazos vizitacijos Vilniuje proga sudarytas vadinamųjų miesto posesijų surašymas, kuriame minima, jog beveik kas antroje miestiečio valdoje būta savo reikmėms naudoto bravoro.“

G. Bingelis pastebi, kad nepaisant vietos aludarių išpuoselėtų gamybos būdų ir skonių, Lietuvoje taip pat galima įžvelgti vokiečių aludarystės įtaką: „Vokiškas alus visais laikas buvo vertinamas kaip vienas geriausių Europoje, todėl įvairios jo rūšys buvo gaminamos daugumoje pramoninių alaus bravorų, esančių Lietuvos teritorijoje, pavyzdžiui, „Šopeno“ Vilniuje, Alberto Foigto „Bergschlosschen“ Kaune ar Raudondvario dvaro darykloje.“

Kalbėdamas apie lietuviško ir vokiško alaus receptūras, pašnekovas sako, kad didelių skirtumų neįžvelgia, tačiau gėrimo skoniui įtakos galėjo turėti grūdų auginimo sąlygos: „Iš esmės receptūros, o tuo labiau gamybos procesas, neturėjo skirtis. Kita vertus, alus tikrai skyrėsi skoniu ir aromatu, nes salyklas buvo gaminamas iš vietinių grūdų bei apynių. Dėl gana šalto klimato bei mažai saulėtų dienų, Lietuvoje auginami apyniai nėra tokie aromatingi, lyginant su tais, kurie auga geromis sąlygomis, pavyzdžiui, istoriniame Vokietijos Hallertau regione.“

Keičiasi požiūris į alų

Anot G. Bingelio, Lietuva turi gilias aludarystės kultūros tradicijas, kurios bėgant metams tik tobulėjo, o gėrimo skoninės savybės kito kartu su žmonių įpročiais: „Alus – tarsi gyvas organizmas, kuris prisitaiko prie kintančio žmonių vartojimo ir gyvenimo būdo.“

Aludarystės kultūros puoselėtojas sako šiandien Lietuvoje įžvelgiantis svarbius pokyčius alaus vartojimo kultūroje: „Pokyčiai išties džiugina. Lavėja vartotojų skonis, žmonėms nebeužtenka prekybos centrų asortimento – ieškoma išskirtinių skonių gėrimo rūšių, populiarėja kraftinė aludarystė. Apskritai, alus dažniau degustuojamas bendraujant, jo suvartojama mažesniais kiekiais.“

TOP naujienos

Draudikai suskaičiavo tropinės vasaros nuostolius

Tropiniai vasaros karščiai bei juos keitusios gamtos stichijos Lietuvos gyventojų turto ir šiemet nepagailėjo. Draudikai skaičiuoja, kad gamtos jėgų ir stichijų nulemtų įvykių vasarą...

Populiarėjanti sporto šaka – už krautuvo vairo

Įmonės „Alwark“ organizuojamos atrankinės „Linde“ krautuvų varžybos vis labiau populiarėja tarp Lietuvos įmonių, dirbančių su krovos darbams skirta technika. Šiais metais atrankinės varžybos sulaukė...

Lauros Mazalienės taupymo patarimai: svarbiausia – laikytis pirkinių plano ir numatyto biudžeto (receptas)

Infliacija pareguliavo daugelio pirkinių krepšelio turinį. Dažnas pirkėjas, šiuo metu eidamas apsipirkti su tuo pačiu biudžetu, kaip ir anksčiau, maisto produktų įsigyja mažiau. Dėl...

Problema: tamsoje nesimato kelių ženklinimo linijų. Tai galima nesunkiai pakeisti

Tamsiuoju metų laikotarpiu, ypač kai kelių danga yra šlapia ar drėgna, vairuotojai dažnai skundžiasi, kad kelių ženklinimo linijų visiškai nesimato. Pasak ekspertų, šią problemą...

Prieš šventes – dovanos visiems „Iki“ darbuotojams ir jų vaikams

Žiemos šventės yra puikus metas dar kartą įvertinti savo darbuotojų pastangas, parodyti jiems dėmesį ir taip dar labiau sustiprinti komandinę dvasią. Laikydamasis ilgametės tradicijos...

Praėjusią parą nustatyti 1122 nauji COVID-19 atvejai, mirė 28 žmonės

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus koronavirusinės infekcijos (COVID-19) protrūkius. Per praėjusią parą izoliuoti 1791 asmenys, iš viso izoliacijoje,...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS