14.4 C
Molėtai
2024 / 06 / 23

Vaikas iš mokyklos parsineša nesuvalgytus užkandžius? V. Kurpienė pataria, ką daryti kitaip

Ar jau skaitėte?

Prasidėjus mokslo metams, tėvai vėl pradeda sukti galvą, ką įdėti į moksleivių priešpiečių dėžutes. Su lietuvišku prekybos tinklu „Maxima“ bendradarbiaujanti dietistė Vaida Kurpienė dalijasi praktiniais patarimais ir keliomis auksinėmis taisyklėmis, kaip suruošti tokius užkandžius, kad šie būti ir skanūs, ir sveiki, ir nereikalautų plačiai atverti piniginę.

- Reklama -

Apklausos duomenimis, daugiau nei pusė tėvų Lietuvoje vaikams į mokyklą įdeda ir maisto iš namų: 44 proc. užkandžius gamina patys, o kas penktoje šeimoje įdedama nupirktų jau pagamintų. Tokius rezultatus atskleidė liepą „Maxima“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta reprezentatyvi apklausa.

Dietistė Vaida Kurpienė.

„Sveikas maistas ir maistingi užkandžiai padeda jūsų vaikui mokytis, žaisti ir augti. Matydami tėvų apsipirkimo įpročius rūpinamės, kad parduotuvėse rastų visko, ko reikia, tiek namuose užkandžius gaminantys tėvai, tiek tie, kurie ieško jau paruoštų produktų. Platus priešpiečių dėžučių asortimentas leis jas lengvai išsirinkti pagal patogumą, kainą ar net spalvą, o vaikų racionui pritaikytų užkandžių įvairovė įtiks ir išrankiausiems moksleiviams“, – sako Ernesta Dapkienė, lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.

Kuriems vaikams reikia įdėti užkandžių?

Tėvams dažnai kyla klausimas – ar išties reikia vaikui įdėti maisto, jeigu jis mokykloje pietauja? V. Kurpienė pataria įvertinti kelis dalykus, visų pirma – ar vaikas pusryčiauja.

„Pirmosiomis mokslo metų savaitėmis vaiko miego ritmas būna sutrikęs. Neįpratę anksti keltis rytais jie mėgsta miegoti iki paskutinės minutės, kartais dėl to būna paaukojami ir pusryčiai. O jeigu nueinama miegoti per vėlai, tai net ir laiku atsikėlęs vaikas valgyti dar nenori – organizmas nėra pabudęs. Tuomet būtina įdėti maisto, kurį bus galima suvalgyti po pirmos pamokos“, – pasakoja dietistė.

Tėvams ji rekomenduoja susirašyti laikus, kada vaikas valgo namie, kada – mokykloje. Tuomet matysis, kiek ir kokio maisto įdėti. Svarbu įsidėmėti, kad vaiko skrandžio tūris yra gerokai mažesnis nei suaugusiojo, tad jeigu suaugusiam gali pakakti pavalgyti 3 kartus per dieną, vaikui to yra per maža – vienu ypu tiek nesuvalgoma, kiek reikia augančiam organizmui.

- Reklama -

„Vaikui maisto suvartojimas turi būti tolygiai paskirstytas dienoje, kas 2-4 valandas. Jeigu pirmokas pietauja praėjus porai valandų nuo pusryčių, o apie 12-13 val. keliauja namo – jam maisto dėti nereikia. Jei tarp valgymų susidaro didesnė nei 4 val. pertrauka ir reikia tik vieno užkandžio – gali pakakti vaisių ir daržovių. Tačiau jeigu laiko tarpas ilgesnis – reikėtų įdėti sotesnio ir kaloringesnio maisto“, – pagrindinius principus vardija V. Kurpienė.

Alternatyvos nesveikiems produktams

Visų pirma, pasak dietistės, priešpiečių dėžutėje turėtų atsirasti vaisių ir daržovių. Puikiai tinka obuoliai, kriaušės, slyvos bei kiti mėgstami vaisiai ir uogos. Svarbu, kad juos būtų patogu valgyti. Į tai atsižvelkite ir dėdami daržoves: rinkitės mažesnes (slyvinius ar vyšninius pomidorus, kuo mažesnius trumpavaisius agurkus ir pan.) arba didesnes supjaustykite pagaliukais.

„Morkas ir cukinijas galite pjaustyti – bus pigiau, bet galite ir įsigyti mažų morkyčių, vaikui tiks abu variantai. Mažai tėvų žino, kad vaikai puikiai valgo gūžinio kopūsto lapus bei pagaliukais pjaustytas kaliaropes. Kukurūzas su sviestu ir druska taip pat puikiai tiks“, – idėjomis dalijasi V. Kurpienė.

Jei vaikais būna mokykloje ilgiau, vien vaisių ir daržovių nepakaks. Pavyzdžiui, puikus kaloringas ir visą dieną negendantis produktas užkandai yra sūris. Alkį puikiai numalšins riešutai, jei jie leidžiami jūsų mokykloje. Taip pat galite įdėti avokadą, tik jį perpjovę suvožkite vėl.

Jeigu žinote vaiko silpnybę saldumynams, pakeiskite juos maloniai saldžiais džiovintais vaisiais (svarbu, kad šie nebūtų mirkyti cukraus sirupe). Tačiau jų nepadauginkite – dėkite tik tiek, kiek ir saldainių. Jų suvalgius per daug pradžioje plūstelės energija, o po 1,5-2 val. gali apimti mieguistumas.

Vietoj bulvių traškučių vaikams pasiūlykite sveikesnių, bet ne mažiau skanių alternatyvų: orkaitėje pagaminkite naminių bulvių, burokėlių ar cukinijų traškučių.

„Sotesniems patiekalams puikiai tiks naminis kotletukas, pupelių ar avinžirnių maltiniai. Vaikams patinka viskas, kas turi kekso formą – nuo omleto iki morkų apkepo“, – pastebi V. Kurpienė.

Jeigu nusprendžiate tepti sumuštinius, mitybos ekspertė siūlo rinktis viso grūdo bemielę ar avižinę duoną, o dešrą pakeisti namie orkaitėje kepta ir papjaustyta mėsa, kiaušiniais. Skanus, sveikas ir paprastas derinys yra ir duonos riekelė su sviestu, druska ir pomidoru, agurku ar ridikėliu. Tik pomidorus ir agurkus į dėžutę geriau dėti nepjaustytus šalia, nes kitaip sumuštinis permirks ir praras estetinę išvaizdą, kuri vaikams svarbi.

Vaikas įdėto maisto nesuvalgo? Atlikite eksperimentą

Kad ir kokį maistą įdėtumėte, V. Kurpienė pataria nepamiršti dviejų svarbių taisyklių. Visų pirma – įvertinti, ar nusineštas maistas nepraras savo formos, skonio arba paprasčiausiai neims gesti.

„Pagamintas maistas ilgiau galios ir išlaikys tinkamą vaizdą, jei jį sudėsime į tam skirtus mažus šaltkrepšiukus ar naudosime termosus. Jie kaip ir vėsą, taip išlaiko ir karštį. Jei maistą reikia laikyti vėsiai, įsigykite specialias šaldančias kapsules ir įdėkite į maistui skirtą šaltkrepšį“, – siūlo dietistė.

Jeigu pastebite, kad nors vaikas tuos pačius produktus namie valgo, tačiau iš mokyklos juos parsineša nepaliestus – apžiūrėkite, kokios būklės jie parkeliauja namo. Galbūt obuolio skiltelės parudavo, tad verčiau vaisių dėti nepjaustytą? Gal maistas ištižo, gal jį nepatogu valgyti iš dėžutės, o gal po kelių valandų šiltoje mokykloje tiesiog pradėjo rūgti?

„Padarykite eksperimentą – susiruoškite į pikniką parke su tokiu maistu, kurį vaikams dėtumėte į mokyklą. Po kelių valandų patys pabandykite suvalgyti maistą ir pamatysite, ar jis yra tinkamas moksleivio priešpiečių dėžutei“, – pataria V. Kurpienė.

Praktiniai patarimai, kaip sutaupyti

Antroji būtina priešpiečių dėžutės taisyklė – planuoti. Geriausia ir pačius vaikus įtraukti į procesą, nes užduotis suruošti užkandžius tuomet visokeriopai palengvės: vaikai bus labiau linkę suvalgyti tai, ką išsirinko, o tėvai sutaupys ir laiko, ir nervų, ir pinigų.

„Pavyzdžiui, atsivertę prekybos tinklo katalogą duokite vaikui parodyti, ką jis norėtų valgyti. Tik žinoma, duokite rinktis tik iš tų puslapių, kurie aktualūs jūsų atveju. Akcijų leidiniuose paprastai geresne kaina siūlomi sezoniniai produktai, tad pusė darbo jau padaroma už tėvus: toks maistas yra vertingesnis, jo kaina geresnė, o vaikui vis atsiranda įvairovė asortimente“, – rekomenduoja dietistė.

Dar vienas patarimas norintiems sutaupyti – sudarant pirkinių sąrašą pasižymėti ne tik produktus, bet ir jų kiekius. „Pavyzdžiui, jeigu vaikui į mokyklą įdėsite kelias slyvas, tačiau kiti šeimos nariai jų nemėgsta, tai ir pirkite tik kelias slyvas“, – sako mitybos ekspertė.

Sutaupyti ir laiko, ir pinigų padės ir įprotis savaitgalį susiplanuoti užkandžius visoms 5 dienoms mokykloje. Tuomet galėsite apsipirkti vieną kartą, o rytais bus mažiau chaoso.

Galiausiai V. Kurpienė pataria vienkartinius indelius bei maišelius vaikams pakeisti priešpiečių dėžutėmis – padėkos ir gamta, ir piniginė.

Ji pabrėžia, kad renkantis dėžutę reikėtų įvertinti, koks maistas bus į ją dedamas. Jeigu nepjaustytus vaisius – tuomet reikės aukštesnės, sandarumas tokiu atveju nebūtinas. Jeigu bus beriamos vaiko mėgiamos uogos – rinkitės mažesnę ir sandarią. Jeigu planuojate dėti namie pagamintą maistą – ieškokite hermetinės, tik atkreipkite dėmesį, ar vaikui bus lengva ją atsidaryti.

„Vienas iš pagrindinių sveikos mitybos principų yra planavimas. Tuomet išlaikoma ir maisto įvairovė, ir sutaupoma pinigų arba už tą pačią sumą galima įsigyti aukštesnės kokybės produktų. Geras planas – mažai nervų, nėra plano – daug nervų, laiko ir pinigų. Tad galite rinktis, kuris variantas jums labiau patinka“, – auksinę taisyklę įvardija V. Kurpienė.

Ernesta Dapkienė
„Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė

TOP naujienos

Apdovanoti pavyzdingiausiai tvarkantys ir prižiūrintys miškus

Penktadienį vykstančios konferencijos „Miškas – žmogui, žmogus – miškui“ metu paskelbti ir apdovanoti kasmetinio tradicinio konkurso „Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda“ nugalėtojai. Jiems įteikti...

Senjorams – išskirtinės nuolaidos kasdien: „Iki“ primena, kokiais specialiais pasiūlymais galima pasinaudoti visiškai paprastai

Sulaukus garbaus amžiaus sutaupyti pirkiniams neturi būti sunku – užsukus į bet kurią „Iki“ parduotuvę visoje šalyje galima vos per kelias minutes tapti „Iki“...

Horoskopai birželio 17 dieniai

AVINASVisi myli atnešantį gerą žinią, o jūs šiandien šiam vaidmeniui labai tinkate. Artėja ilgai lauktas ir išsvajotas momentas. Tegul visi mato, kad esate laimės...

Miego ypatumai ir jo kokybę užtikrinantys veiksniai

Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti miego funkcijos ypatumai atskleidė visapusišką miego naudą. Nėra nei vienos...

Registrų centras: dėl skolų pernai buvo areštuojami ir orlaiviai, ir gyvuliai, ir derlius

Praėjusiais metais dėl kreditorinių įsipareigojimų nevykdymo areštuojamo turto kiekis mažėjo, tačiau tarp areštuotų objektų pateko ne ką mažiau originalūs ir neįprasti turtai. Laikini disponavimo turtu faktai fiksuojami pagrindinių nacionalinių duomenų tvarkytojo Registrų centro prižiūrimame...

Aktyvi kaišiadoriškė Birutė: „Nenurašykite“ savęs. Išdrįskite bibliotekoje paklausti, kaip naudotis internetu“

Birutė Gudačiauskienė iš Kaišiadorių šiandien su draugėmis varto ne popierinių, o skaitmeninių nuotraukų albumus, mokesčius sumoka naudodamasi internetine bankininkyste ir sako, kad sprendimas sudalyvauti skaitmeninio raštingumo mokymuose buvo labai teisingas. Visą gyvenimą pradinių klasių mokytoja...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS