11.2 C
Molėtai
2024 / 03 / 29

Valgomos gėlės – artišokai: riešutų skonį primenantys artišokų padažai

Ar jau skaitėte?

Rudeninis artišokų derlius iš saulėtosios Italijos pasiekė parduotuvių lentynas. Artišokas – italų virtuvės pasididžiavimas ir nors mūsų šalyje vis dar atrodo egzotiškai, jie jau turi lojalių mėgėjų. Ši unikalios išvaizdos daržovė išsiskiria skoniu ir universaliais panaudojimo būdais. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad virtuvėje eksperimentuoti nebijantys pirkėjai domisi artišokais ir įtraukia į patiekalų gamybą.

- Reklama -

„Paplitę visame pasaulyje, labiausiai artišokai mėgstami yra Italijoje. Iš šios šalies jie atkeliauja ir į mūsų parduotuvių lentynas. Artišokų sezonai būna du, o jų pikas – lapkritį ir kovo mėnesį. Šiais mėnesiais artišokai yra geriausios kokybės ir patraukliausios kainos. Pagal pardavimų duomenis matome, kad kaip tik lapkritį ir kovą jų parduodame daugiausia“, – teigia V. Budrienė.

Priklauso saulėgrąžų šeimai

Artišokai.

Artišokai yra laikomi vienu seniausių maisto produktų pasaulyje. Jie kilę iš Viduržemio jūros regiono ir priklauso saulėgrąžų šeimai. Artišoko protėvis yra Šiaurės Afrikos erškėtuogė, kuri ir šiandien auga laukinėje gamtoje. Pirmieji artišokus pradėjo auginti ir rinkti Artimųjų Rytų gyventojai. Ir nors daugelis galvoja, kad artišokas yra daržovė, iš tiesų tai yra gėlės rūšis.

Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad artišokai išsiskiria ne tik savo išvaizda, bet ir subtiliu skoniu, primenančiu riešutus. Žali artišokai yra daug kietesnės tekstūros ir kartoko skonio. Virti jie suminkštėja ir įgauna švelnesnį skonį, o tekstūra yra panaši į šparagus ir Briuselio kopūstus.

Ką paruošti iš artišokų padažo?

Ši daržovė – universali, ją galima derinti su įvairiais ingredientais, ruošti netikėčiausius patiekalus. Tačiau greičiausia ir skaniausia – pasigaminti burnoje tirpstantį artišokų padažą. Jį lengva valgyti su įvairiais krekeriais, skrudintais skrebučiais, kukurūzų traškučiais ar daržovių, tokių kaip morkos, salierai, saldžiosios bulvės ar paprikos, skiltelėmis.

Taip pat skaitykite:  Gydytoja dietologė atskleidė, kodėl naudinga valgyti bananus – puikus užkandis ne tik sportuojantiems (receptas)

„Artišokų šerdis susmulkinkite ir suberkite į nedidelį indą. Suberkite mėgstamų prieskoninių žolelių. Sumaišykite grietinę, majonezą, kreminį sūrį, parmezaną. Jei norite sveikesnio artišokų padažo varianto, vietoj majonezo išbandykite graikišką jogurtą. Viską sudėkite į kepimo indą ir kepkite 20 minučių, kol padažas pradės burbuliuoti ir įgaus auksinę spalvą“, – pasakoja J. Sabaitienė.

- Reklama -

Šis padažas dera ir prie įvairių, šildančių mėsos sriubų, troškinių, prie šviežių daržovių salotų, gali būti puikus pagardas makaronams. Jei nesugalvojate, ką paruošti pusryčiams, – pasigaminkite artišokų padažo ir pagardinkite juo skrudintus skrebučius ir kiaušinienę. Artišokų padažas dera ir prie halumio, fetos, mocarelos sūrio. Artišokų padažas gali būti panaudojamas ir kiek neįtikėtiems sprendimams, pavyzdžiui, juo įdarykite bulves ar paprikas ir iškepkite orkaitėje.

J. Sabaitienė dalijasi ir dar trimis padažais su artišokais, kuriuos lengvai pasigaminsite namuose.

Artišokų ir špinatų padažas

Jums reikės:

  • 4 artišokų šerdžių
  • 400 g špinatų
  • 250 g kreminio sūrio
  • ¼ puodelio grietinės
  • ¼ puodelio majonezo
  • ¼ puodelio tarkuoto parmezano
  • 1 puodelio tarkuoto mocarelos sūrio

Gaminimas:

Artišokų žiedą gražiai apipjaustykite iki žiedo šerdies, ją susmulkinkite ir sudėkite į didelį kepimo indą. Ant viršaus sudėkite špinatus, sluoksniais tepkite kreminį sūrį, grietinę, majonezą. Ant viršaus užbarstykite tarkuoto parmezano ir mocarelos sūrio. Įkaitinkite orkaitę iki 150 laipsnių temperatūros. Kepkite 30 minučių, kol padažas pradės burbuliuoti. Patiekite su mėgstamais traškučiais arba skrudintomis bagetėmis.

Artišokų ir keptos fetos padažas

Jums reikės:

  • 5 artišokų šerdžių
  • 300 g fetos sūrio
  • ½ puodelio graikiško jogurto
  • ½ puodelio majonezo
  • ½ puodelio smulkintos mocarelos sūrio
  • 2 česnakų skiltelių
  • ¼ a. š. raudonųjų pipirų dribsnių
  • ½ puodelio alyvuogių be kauliukų
  • ¼ puodelio smulkintų kedro riešutų
  • 3 v. š. smulkiai pjaustytų šviežių petražolių
  • 1 a. š. citrinos žievės
  • 3 v. š. alyvuogių aliejaus
  • Žiupsnelio druskos
Taip pat skaitykite:  Maisto gaminimas vienam: patarimai ir receptai, kaip tai daryti nebrangiai, lengvai ir skaniai 

Gaminimas

Į didelį dubenį įdėkite fetos sūrį, šakute sutrinkite ir sutrupinkite. Sudėkite artišokų šerdis, graikišką jogurtą, majonezą, smulkintą mocarelos sūrį, įspauskite česnako skilteles, įberkite raudonųjų pipirų dribsnių. Viską gerai išmaišykite. Perkelkite mišinį į paruoštą kepimo indą ir kepkite 180 laipsnių temperatūroje 30 minučių, kol padažas pradės burbuliuoti. Į atskirą indą sudėkite smulkintas alyvuoges, kedro riešutus, petražoles, citrinos žievelę ir užpilkite alyvuogių aliejaus. Pagardinkite žiupsneliu druskos. Išimkite keptą fetos padažą iš orkaitės ir palikite 5 minutes pastovėti. Ant viršaus užpilkite alyvuogių padažo ir patiekite šiltą. Skanaus!

Kreminis artišokų ir krevečių padažas

Jums reikės:

  • 4 artišokų šerdžių
  • 350 g krevečių
  • 1 v. š. alyvuogių aliejaus
  • ½ raudonosios paprikos
  • 3 žalių svogūnų
  • 200 g kreminio sūrio
  • 1 puodelio grietinės
  • 1 puodelio tarkuoto kietojo sūrio
  • 1 puodelio parmezano sūrio
  • ½ a. š. druskos
  • ½ a. š. pipirų

Gaminimas:

Nedidelėje keptuvėje ant vidutinės ugnies įpilkite alyvuogių aliejaus, sudėkite smulkintą raudonąją papriką ir svogūnus. Kelias minutes pakepinkite, kad daržovės suminkštėtų. Sudėkite daržoves į vidutinį dubenį kartu su kreminiu sūriu, grietine, tarkuotu kietuoju ir parmezano sūriu, suberkite prieskonius. Tada sudėkite smulkintas artišokų šerdis ir išdarytų krevečių mėsą. Viską išmaišykite ir perkelkite į kepimo indą. Kepkite 180 laipsnių temperatūroje 40–45 minutes, kol padažas pradės burbuliuoti, o viršus vietomis paruduos. Mėgaukitės!

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Baltosios lazdelės diena

LASS Molėtų filialo nariai kaip ir kasmet pažymėjo baltosios lazdelės dieną. Organizacijos nariai ir kaimo kapela "Berželis" keliavo Molėtų gatvėmis ir perėjomis su baltomis...

Antrasis karantinas keičia pirkėjų įpročius: dažniau apsiperka internetu, ieško kitokių prekių

Šį karantiną gyventojai natūraliai lygina su buvusiu pavasarį, o verslas teigia išmokęs naujas pamokas. Mažmeninės prekybos tinklo UAB „Gulbelė“ vadovas Arūnas Tarnauskas pasakoja, kad...

Grėsmė kelyje – nematomi dviratininkai: ko reikia situacijai pakeisti?

Lietuvoje augant dviratininkų skaičiui vis aktualesni tampa ir jų saugumo kelyje klausimai. Vienos Lietuvoje veikiančios draudimo bendrovės Lietuvoje užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad viena...

Šiandien vakariniuose rajonuose debesuota, vietomis nedideli krituliai, rūkas

Šiandien vakariniuose rajonuose debesuota, vietomis nedideli krituliai, rūkas. Rytiniuose rajonuose nepastoviai debesuota, be kritulių. Vėjas pietvakarių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 3–8, Vakarų Lietuvoje vietomis...

5 patarimai, kaip sumaniau apdrausti savo artimuosius ir turtą

Nors Lietuvos gyventojai aktyviai naudojasi įvairių draudimo rūšių teikiamomis naudomis, „Citadele“ banko užsakymu tyrimų agentūros „Norstat“ atliktos apklausos duomenys rodo, kad turtą esame linkę drausti kur kas dažniau, nei įsigyti gyvybės draudimą ar draudimą...

Eilė plyšusio menisko operacijai – dveji metai: kaip pas gydytoją patekti greičiau

Pacientai piktinasi, jog didžiosiose Lietuvos ligoninėse dažnai plyšusio menisko gydymo operacijos tenka laukti net iki dviejų metų. O kartais ir dar ilgiau. Todėl patyrusieji kelio sąnario traumą yra priversti kentėti skausmus arba rinktis mokamas...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS