„Šaltuoju metu laikotarpiu išlaidos šildymui ypač paveikia senolių gyvenimą, kurie kruopščiai taupo maisto ir laisvalaikio sąskaita“, – sako Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Vilniaus padalinio vadovė Aleksandra. Nors psichologinei ir fizinei savijautai neigiamą įtaką daro už lango vis dar vyraujanti tamsa ir siautėjantys virusai, moteris sako, kad bendruomenė atrado būdą kaip įveikti slogią nuotaiką.
„Dėl atsiradusių papildomų komunalinių išlaidų, taupiai gyvenantys žmonės žiemos laikotarpiu negali pasilepinti arbatos puodeliu kavinėje ar kaip įprasta vasarą apsilankyti sode. Akivaizdu, kad žiemos laikotarpiu mūsų bendruomenei ypatingai trūksta bendravimo, žmogiškosios šilumos. Blogą nuotaiką nuvyti šalin padeda nuoširdus dėmesys vienas kitam, atviras pokalbis prie arbatos puodelio“, – sako Aleksandra.
Socialinis gyvenimas – sveikatos požymis
Bendruomenė stengiasi senolius suburti pabendrauti ir taip praskaidrinti jų kasdienybę tamsiuoju metų laiku. Bendros asociacijoje organizuojamos iniciatyvos senoliams padeda kovoti su vienatvės jausmu, pakelia ūpą ir skatina geresnę fizinę savijautą.
Vyresnio amžiaus žmones ne retai slegia izoliacija, atsirandanti dėl ligų, ypač tų, kurios veikia regą, klausą ar mobilumą, arba dėl socialinių veiksnių – sutuoktinio ar artimų draugų netekties. Dėl bendravimo stokos atsiradęs vienatvės jausmas gali daryti įtaką senolių fizinei ir psichologinei sveikatai. Dėl to vyresniame amžiuje išryškėja poreikis bendrauti, užmegzti naujus ryšius, rašoma moksliniame žurnale „The Journal of Aging Life Care“.
Skatina bendravimą
Lietuvoje net 80 proc. senolių, perkopusių 70-ies metų slenkstį, jaučiasi nereikalingi, teigia senolius globojantys specialistai. Siaurėja žmonių, su kuriais bendraujama, ratas, ne visada senas žmogus būna apsuptas artimųjų šilumos ir rūpesčio. Žiemą vienišumo jausmas sustiprėja – senoliai dažniau būna namuose, rečiau susitinka su artimaisiais ar draugais. Anot Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos atstovės, pokalbiai prie arbatos puodelio padeda sušildyti žiemiškas emocijas ir leidžia senoliams pasijusti geriau tamsiais žiemos vakarais.
Arbatą senoliai taip pat renkasi gerti organizacijos renginiuose: „Šį mėnesį mus pasiekė arbata, kurią „Lipton“ akcijos metu paaukojo visoje Lietuvoje gyvenantys žmonės. Jų noras padėti mums reiškia labai daug“, – pasakoja pašnekovė.
Geros nuotaikos užtaisas
Arbata yra neatsiejama lietuvių laisvalaikio dalis – karštos arbatos puodeliu kasdien mėgaujasi beveik 80 proc. lietuvių, parodė „Lipton“ užsakymu atlikta tyrimų bendrovės „SolidData“ gyventojų Šis gėrimas yra vienas mėgstamiausių lietuvių gėrimų visose amžiaus grupėse: nuo vaikų iki senjorų.
Arbatos puodelis ne tik skatina bendrauti, bet ir daro teigiamą įtaką sveikatai. Arbata mažina kraujospūdį ir slopina procesus, dėl kurių prasideda vėžiniai susirgimai, bet ir daro teigiamą įtaką psichologinei būsenai.
Specialistai teigia, kad arbata veikia raminamai – tokį poveikį žmogaus smegenis sukelia žaliojoje arbatoje esanti aminorūgštis teaninas. Ši medžiaga dar dažnai vadinama „geros nuotaikos chemikalu“. Būtent šis nuotaikos ir smegenų veiklos skatinimas suteikia atsipalaidavimo ir ramybės jausmą, kurį suteikia žalioji arbata. Netgi vienas puodelis šio gėrimo gali labai sumažinti nerimo lygį po patiriamos stresinės situacijos.
Sveikatos.info – https://www.facebook.com/kaipsveikagyventi/