20.9 C
Molėtai
2024 / 04 / 29

Kaip tinkamai konservuoti daržoves

Ar jau skaitėte?

Vasara apdovanoja šviežiu ir vitaminais praturtintu derliumi, todėl liepos ir rugpjūčio mėnesiai neišvengiamai tampa tikru daržovių konservavimo maratonu. Kokių taisyklių reikia laikytis norint kaskart sėkmingai paruošti gėrybes žiemai?

- Reklama -

Egzistuoja daugybė būdų ir receptų, kaip paruošti daržoves bei jose sukauptomis naudingomis medžiagomis praturtinti organizmą net ir pasibaigus vasarai. Specialiai apdorojant produktus ir taip saugant juos nuo gedimo, „MOKI VEŽI“ ekspertų teigimu, reikia žinoti pagrindines taisykles, kurių laikantis daržovių konservavimas taps lengvu ir niekada nenuvilsiančiu procesu, o išskirtinio skonio gėrybėmis galėsite džiaugtis ištisus metus.

Platus daržovių pasirinkimas

Daržovių konservavimas. Nuotrauka iš iStock.

Marinuojant ir rauginant daržoves itin svarbu žinoti, kokios jos konservuotos yra skaniausios bei išlaiko daugiausia maistingų medžiagų. „MOKI VEŽI“ ekspertai konservavimui rekomenduoja rinktis tvirtas, jaunas bei jokiu būdu ne peraugusias daržoves ir vaisius.

„Ypač tinkamos daržovės, kurios į konservavimo indelį telpa nesmulkintos, pavyzdžiui, burokėliai, grybai, agurkai, svogūnai, nedideli pomidorai ar šparaginės pupelės. Nepjaustytos daržovės išlaikys daugiau maistingų medžiagų ir vitaminų“, – pasakoja prekybos tinklo ekspertai.

Žinoma, verta konservuoti ir didesnes daržoves ir vaisius: cukinijas, kopūstus, paprikas, obuolius ar kriaušes. Tokiu atveju rekomenduojama jas supjaustyti kuo panašesnio dydžio gabalėliais, kad marinatas ar raugas kiekviename kąsnyje pasiskirstytų vienodai.

Prekybos tinklo ekspertai pataria nepamiršti ir sezoninių uogų bei vaisių – uogienėms ir kompotams rinktis mėgstamas vyšnias, braškes, juodus ar raudonus serbentus, agrastus ar kitas mėgstamas uogas. Ruošiant kompotus ir uogienes svarbu, kad cukraus būtų tiek pat, kiek uogų – tuomet uogienė išsilaikys net ir kelerius metus.

- Reklama -

Svarbu užtikrinti taros sterilumą

Vienas svarbiausių įrankių konservavimo procese – tinkamas indas, tikina ekspertai, kurio tūrį reikėtų rinktis atsižvelgiant į konservuojamų daržovių dydį.

Pavyzdžiui, agurkams, kopūstams ar cukinijoms puikiai tiks 3 litrų stiklainiai, o mažesnėms daržovėms užteks pusantro litro indelių. Uogienėms ir padažams prekybos tinklo ekspertai rekomenduoja rinktis pusės litro ar dar mažesniu stiklainius, kuriuos atidarius esančias gėrybes pavyktų sunaudoti per kelias dienas.

Taip pat skaitykite:  Ciklonas lems vėjuotus ir drėgnus orus

Taip pat labai svarbu pasirinkti tinkamus dangtelius – nuo to priklausys, ar stiklainis bus sandarus, o žiemojančios daržovės išliks šviežios. Dėl to rekomenduojama nenaudoti daugkartinių dangtelių bei kaskart konservuojant rinktis naujus.

Pasak „MOKI VEŽI“ ekspertų, anksčiau panaudotus dangtelius saugu darkart naudoti tik tuomet, jeigu jie neturi struktūrinių pažeidimų. Be to, juos reikia kruopščiai sterilizuoti. Tai galima padaryti naudojant spiritą – juo suvilgius vatos gabalėlį, išvalyti vidinę dangtelio dalį. Tai padės užtikrinti, kad dangtelis liks tvirtai uždarytas, o konservai nesuges ir išsilaikys ilgą laiką.

Pasirinkite tinkamus ingredientus marinatui

Ar vasarą užaugintos daržovės bus gardžios ir žiemą, daugeliu atvejų priklauso nuo tinkamo marinato pasirinkimo, pažymi „MOKI VEŽI“ ekspertai.

Norėdami šiek tiek daugiau saldumo, rinkitės marinatus su cukrumi ar medumi, aitrumo – paprikas ar pipirus, o pikantiškiems skonio pojūčiams naudokite pomidorų padažo, garstyčių marinatus ar užpilus su ciberžole.

„Konservuojant daržoves vietos eksperimentams tikrai yra. Nepaisant to, kokius ingredientus maišysite tarpusavyje, ypač svarbu, kad marinate būtų bent 5 proc. acto arba citrinos rūgšties. Actas reikalingas tam, jog konservuojamos gėrybės ilgiau išsilaikytų nesugedę“, – pasakoja ekspertai.

Ruošiant daržoves žiemai, be acto ingredientų sąrašą taip pat turėtų papildyti ir cukrus bei druska. Šie priedai ne tik suteikia išskirtinį skonį derliui, bet ir apsaugo jį nuo bakterijų bei pelėsių atsiradimo rizikos.

Marinuojant agurkus ir siekiant, kad jie būtų itin traškūs, būtini krienai – jų lapai arba šaknys. Krienai ne tik suteiks traškumo, bet ir veiks kaip antiseptikas ir apsaugos nuo rūgimo. Taip pat verta nepamiršti ir juodųjų serbentų, vyšnių lapų bei krapų – jie suteiks ypač intensyvų aromatą bei skonį.

Be šių ilgą išsilaikymą užtikrinančių ingredientų, sąrašą galite papildyti pagal tai, kokio skonio norite. Nebijokite improvizuoti – maišykite mėgstamus prieskonius ar žoleles, išmėginkite įvairių daržovių konservavimą. Dažnai netikėti ir iš pirmo žvilgsnio skirtingo skonio ingredientai gali itin nustebinti ir sukurti intensyvų skonį.

Taip pat skaitykite:  Po ramesnės šeštadienio dienos, sekmadienį sugrįš vasariški lietūs

Svarbu nepraleisti nė vieno žingsnio

Kad visas darbas nenueitų veltui, išsirinkus receptą ir paruošus marinatą, labai svarbu tinkamai užsukti ir atvėsinti stiklainius ir jų turinį. Pirmiausia reikia stipriai užsukti dangtelį – patikrinti, ar stiklainis uždarytas sandariai, galite apvertę stiklainį.

Dangteliu žemyn pastatytiems stiklainiams leiskite atvėsti kambario temperatūroje. Tuomet atidžiai patikrinkite, ar marinatas nebėga pro apverstą stiklainį. Visus sandariai uždarytus stiklainius perkelkite į sausą, vėsią ir tamsią patalpą.

Prekybos tinklo ekspertai rekomenduoja konservus suvartoti per metus, o atidarius stiklainį ne ilgiau nei per 2-3 dienas, o laikant šaldytuve atidarytos gėrybės gali būti vartojamos iki savaitės.

TOP naujienos

Horoskopai gegužės 7 dienai

AVINASPinigus leiskite tik būdamas visiškai tikras, kad skiriate pelus nuo grūdų. Gera diena patikrinti savo pajamas ir išlaidas. Patarimų klausykite, bet spręskite pats. Šįvakar...

Darbo skelbimuose darbdaviai privalės nurodyti siūlomą darbo užmokestį

Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas (projektas Nr. XIIIP-3183(2), kuriomis nutarta darbdavius įpareigoti darbo skelbimuose nurodyti siūlomą darbo užmokestį. Pagal priimtus pakeitimus, darbdavys, skelbdamas darbo skelbimą...

Horoskopai vasario 15 dienai

AVINASDėmesio! Tai, ko jūs ilgą laiką siekėte, gali labai greitai sužlugti, jei manote, kad galite reikalauti daugiau, nei jums priklauso. JAUTISPažvelkite į savo ketinimus per...

„Novaturo“ atostogų nuolaidų mugė įsibėgėja: ką svarbu žinoti planuojantiems keliones?

Metų pradžia daugelio keliautojų kalendoriuose pažymėta kaip palankus laikas planuoti atostogas. Tai ne tik slidinėjimo kalnuose, bet ir šilumos išsiilgusiųjų kelionių į egzotinius kraštus...

Sukčiavimas: sumokėjau už prekę, bet jos negavau

Internetinei prekybai tampant vis patrauklesnei bei patogesnei tiek pardavėjams, tiek ir pirkėjams, pastarieji vis dažniau susiduria su situacijomis, kuomet prisidengdami įprastu prekių pardavimu, siekia apgaulės būdu pasipelnyti. Paskelbus karantiną, siekiant stabdyti koronaviruso ir jo...

Magiškas savaitgalis visai šeimai pas laumes ir kaukus Žemaitijoje

Legendomis garsus Platelių kraštas kviečia šeimas su vaikais pasidžiaugti rudenėjančia gamta ir užsukti į išskirtinį nemokamą renginį „Miško burtai“. Atvykstantiems paruoštas smagus savaitgalio planas – šeštadienis laumių ir kaukų draugijoje, su įspūdingais kostiumais, dekoracijomis,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS