14.1 C
Molėtai
2024 / 04 / 29

Pirmosios vaikų savarankiškos kelionės į mokyklą: ką turėtų žinoti nerimaujantys tėvai?

Ar jau skaitėte?

Netrukus pirmosios mokslų metų dienos stumtels mažuosius moksleivius savarankiškesnio kelio link. Tai svarbus momentas ir tėvų, ir vaikų gyvenime – diena, kai atžalos pradeda patys keliauti į mokyklą. Tačiau daugiausia nerimo kelia vaiko dalyvavimas aktyviame kelių eisme. Anot Vilniaus JUDU (SĮ Susisiekimo paslaugos) judumo ekspertės Karolinos Macienės ir planavimo specialisto Augusto Rakausko, svarbiausia mažuosius supažindinti su kelių eismo taisyklėmis ir kaip jas taikyti praktikoje, o keliaujant į mokyklą tamsiuoju paros metu, vaikams parinkti aprangą iš šviesą atspindinčių medžiagų. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva taip pat pabrėžia tokios aprangos svarbą. Pasak specialistės, artėjant mokslų metų pradžiai reikėtų pasirūpinti ne tik kanceliarinėmis prekėmis, bet ir atšvaitais, šviesą atspindinčiomis liemenėmis bei kuprinėmis.

- Reklama -

Pagrindinės kelių eismo taisyklės, kurias turėtų žinoti vaikas

Judumo ekspertė Karolina Macienė atkreipia dėmesį, kad prieš paleidžiant vaikus savarankiškai keliauti į mokyklą, svarbiausia supažindinti juos su pagrindinėmis kelių eismo taisyklėmis ir jų taikymu praktikoje: „Reikėtų pradėti nuo kelio ženklų ir šviesoforo signalų pažinimo, kultūros eisme, taisyklingo išlipimo iš automobilio ir netgi važiavimo jame. Svarbu vaikams akcentuoti, kad prieš kertant bet kokią gatvę, reikia sustoti, pažiūrėti į abi puses, įsiklausyti ar neatvažiuoja automobilis ir tik įsitikinus, kad saugu – kirsti gatvę ir ramiai pereiti.“ 

Vaikai eina į mokyklą.

Pradinukams ypač rekomenduojama sulaukti, kol automobilis sustoja prie pėsčiųjų perėjos, nes patys vaikai ne visada gali gerai įvertinti atstumą iki atvažiuojančio automobilio. Pasak ekspertės, net ir eidami per pėsčiųjų perėją, mokiniai privalo laikytis šios taisyklės, kad išvengtų nelaimingų atsitikimų. 

„Jauniems žmonėms reikėtų priminti, kad vairuotojai ne visada juos mato. Be to, jei įmanoma, reikėtų vengti vaikščioti tarp stovinčių transporto priemonių. Vis dėlto, jei nėra tokios galimybės, reikėtų pasirinkti vietą, kurioje tarp dviejų automobilių būtų pakankamas tarpas praeiti. Vaikai taip pat turėtų įsitikinti, kad nė vienas automobilis nesiruošia pajudėti – tuomet reikia stebėti vairuotojus automobiliuose, ar nedega lempos, klausytis, ar veikia variklis. Dar nerekomenduotina eiti šalia didelių transporto priemonių, nes tuomet padidėja tikimybė atsidurti aklojoje zonoje, kurioje vairuotojas nemato pėsčiojo. Bet kuriuo atveju reikia naudoti visas atsargumo priemones ir kertant stovėjimo aikštelę išlikti budriems, dairytis bei klausytis eismo“, – priduria planavimo specialistas Augustas Rakauskas.

Taip pat skaitykite:  Kraujavimas iš nosies vasarą itin dažnas: kaip atskirti tikrą pavojų širdžiai?

Anot specialisto, norint, kad vaikas užsitikrintų sau kuo didesnį saugumą kelyje, jis turėtų pažinti ir pagrindinius kelių eismo bei perėjas žyminčius ženklus. Ji primena ir dar porą svarbių eismo taisyklių: „Kai kelyje nėra šaligatvio, reikia laikytis kairėje (priešpriešinio eismo) kelio pusėje, nes tai leis vairuotojams geriau matyti pėsčiąjį. Dar, norint, kad vaiko kelionė į mokyklą praeitų kuo sklandžiau, reikėtų apsvarstyti ir tokius dalykus, kaip sunkių daiktų nešimas (ar bet kuriuo dienos metu reikės juos nešti?), blogas oras (sniegas, lietus, šlapdriba) bei pasirūpinti, kad vaikas turėtų pakankamai pinigų, kad prireikus galėtų pasinaudoti viešuoju transportu ar pavėžėjimo paslauga.“

Nereikėtų pamiršti etiketo taisyklių bei papildomų saugumo priemonių

Kuprinės.

Taip pat planavimo specialistas A. Rakauskas akcentuoja, kad svarbios ne tik saugumo rekomendacijos, bet ir etiketo taisyklės: „Vaikams pirmiausia reikėtų pabrėžti, kad į viešojo transporto priemonę įlipti ir išlipti reikia tik šiam visiškai sustojus, taip pat, jei yra vietos – atsisėsti, o jei nėra – rasti patogią stovimą vietą ir laikytis už turėklo. Mažiesiems vertėtų pasakoti ir apie tam tikrą etiketą viešajame transporte, pavyzdžiui, įlipus į autobusą pasirinkti vietą toliau nuo durų, kad netrukdytų įlipti ir išlipti kitiems keleiviams, o artėjant prie stotelės, kurioje reikia išlipti, viešojo transporto salone prieiti arčiau išėjimo durų. Be to, vaikams reikėtų priminti, kad esant daugiau keleivių, mandagu yra nusiimti kuprinę ir ją laikyti rankose, nes taip atsiranda daugiau erdvės salone, netrukdoma kitiems keleiviams ir sumažinama vagysčių tikimybė. Žinoma, mažieji taip pat turėtų būti supažindinti, kad įlipus į pilną viešojo transporto priemonę vyresnio amžiaus, su judėjimo negalia keleiviams ar nėščiosioms, reikėtų užleisti vietą.“

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Švietimo paslaugų rodikliai šalies savivaldybėse: pirmauja ne tik didmiesčiai, bet ir Raseinių, Zarasų ir Molėtų rajonai

Specialistas atkreipia dėmesį ir į vaikų aprangą tamsiu paros metu: „Kelių eismo dalyviams, ypač prietemoje, svarbu būti matomiems. Todėl mažiesiems, keliaujantiems į mokyklą, reikėtų vilkėti šviesą atspindinčius drabužius ir segėti papildomus atšvaitus ant drabužių bei kuprinės.“

Ką vaikas turėtų daryti, jei pasiklysta?

Kancialiarinės prekės.

K. Macienė pažymi, kad vaikus reikėtų mokyti ir apie keblesnes situacijas, iš anksto juos paruošti, jei netyčia pasiklystų: „Pasiklydus vaikas visada gali mandagiai pasiteirauti pagalbos ir nuorodų šalia esančių žmonių. Jei aplinkui nėra žmonių, nueiti iki artimiausios parduotuvės ir ten pasiteirauti pagalbos darbuotojų. Taip pat degalinės yra gera vieta teirautis nuorodų. Net jei jos darbuotojai negalės suteikti pagalbos, degalinėse dažniausiai yra vietos žemėlapis, kuriame galima susiorientuoti. Jeigu reikia paskambinti, o telefono vaikas neturi, jis teirautis gali vietinėse parduotuvėse. Vis dėlto, norint išvengti tokių situacijų, rekomenduojama keletą kartų tą pačią kelionę pakartoti su savo vaiku. Taip pat, po kelionės į mokyklą su tėvais galima namuose duoti vaikui užduotį – nusipiešti kelionės maršrutą, pakalbėti apie praeitus įsimintinus objektus, kurie padėtų orientuotis bei duoti vaikui pabandyti žemėlapyje nubrėžti kelionės maršrutą.“

Atšvaitai veiksmingi ir dieną

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pažymi, kad nors šviesą atspindinčių drabužių dėvėjimas yra žingsnis vaiko saugumo užtikrinimo link, būtina atkreipti dėmesį į tai, kad atšvaitai užtikrina papildomą matomumą, kuris nepriklauso nuo aprangos pasirinkimo. 

„Atšvaitus galima lengvai pritvirtinti prie drabužių, aksesuarų, kuprinės ar net batų raištelių, taip suteikiant papildomo saugumo vaiko savarankiškoms kelionėms į mokyklą. Be to, atšvaitai veiksmingi ir dieną, esant prastam apšvietimui ar blogoms oro sąlygoms, pavyzdžiui, rūkui ar lietui, jie ženkliai padidina matomumą. Taip pat reikia turėti mintyje, kad vieno atšvaito nepakaks: geriausia vaikui prisegti kelis atšvaitus ant skirtingų vietų – riešų, kuprinės, kulkšnių, krūtinės“, – pataria O. Suchočeva.

Taip pat skaitykite:  Po operacijos pacientams būtina kuo greičiau pradėti valgyti ir judėti

Šiandien prekybos centruose galima rasti įvairių formų, dydžių bei dizainų atšvaitų, todėl kiekvienas vaikas gali išsirinkti sau labiausiai patinkančius. „Šiuo metu „Rimi“ asortimente yra šviesą atspindinčių pakabukų „šypsena“, „meška“ bei šviesą atspindinčių lipdukų rinkinių. Galima pasirūpinti ir papildomomis matomumo priemonėmis: prekiaujame būtent mažiesiems pritaikytomis liemenėmis su atšvaitais. Taip pat rekomenduoju peržvelgti „Atgal į mokyklą“ katalogą – tarp mokyklinių prekių yra ir kuprinių pasiūla, ant kurių jau yra įsiūtos atšvaitinės juostelės“, – rekomenduoja „Rimi“ komercijos operacijų vadovė.

TOP naujienos

Pirk neskaičiuodamas – nuo šiol „Rimi“ dar pigiau: 700 prekių bene žemiausia įprasta kaina rinkoje

Prekybos tinklas „Rimi“ tęsia savo misiją padėti pirkėjams sutaupyti. Nuo spalio 24 dienos bene pigiausių prekių sąrašas tapo dar ilgesnis – „Rimi“ į sąrašą...

Horoskopas gruodžio 16 dienai

AVINASAtsidursite pačiame įvykių sūkuryje ir tikriausiai būsite nepakankamai objektyvus, kad būtumėte teisus. Pirmai progai pasitaikius verčiau pasišalinkite kuo toliau. Paverskite savo pabėgimą linksmu nuotykiu. JAUTISNeprivalote...

Konkursai ir festivaliai…

Balandžio 7 d. Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokykloje vyko jau XVII Rytų Aukštaitijos muzikos ir meno mokyklų jaunųjų atlikėjų edukacinis festivalis „Aukštaitijos Viltys 2017“....

Baisiai skanus Helovinas: trys užkandžių idėjos šiurpiausiai metų nakčiai

Šiurpiausia metų naktis – Šiurpnaktis (angl. Halloween) – baisingų istorijų, bauginančių kostiumų, išradingų pokštų ir gardžių skanėstų šventė. Ją prekybos tinklai ragina saugiai švęsti...

Horoskopai vasario 25 dienia

AVINASBūkite atidus, nes gyvenimas jums rengia visokių pokštų. Pasistenkite į viską žiūrėti su jumoru. Venkite visą dieną ką nors kramtyti, verčiau sočiai papietaukite tam skirtu laiku. Sapnų reikšmės JAUTISDirbant prie kolektyvinių projektų svarbiausia - vienybė ir...

Augaliniai pietūs – sočiai ir lengvai: pasigaminkite salotas su kruopomis

Klysta sakantys, jog nuo salotų sotus nebūsi, nes viskas priklauso nuo į salotų dubenį dedamų ingredientų. Pavyzdžiui, anksčiau laikytos prastu maisto produktu, įvairios kruopos išgyvena savotišką renesansą, todėl sočiame salotų dubenyje jos sutinkamos vis...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS