18.2 C
Molėtai
2024 / 04 / 28

Laistome augalus: kaip nuobodžią rutiną paversti malonia pramoga?

Ar jau skaitėte?

Perfrazuojant garsią frazę iš vieno filmo, „su dideliu augalų kiekiu ateina ir didžiulė atsakomybė juos prižiūrėti“. Kai balkonus ir terasas jau puošia galybė gėlių, o šiltnamiuose ir daržuose jau įsitaisė visų mėgstami agurkai, pomidorai bei kitos daržovės, jiems reikia vis daugiau priežiūros, taip pat – ir pakankamai vandens.

- Reklama -

Gresiančią nuobodžią laistymo rutiną ir tampomus kibirus su vandeniu galima paversti netgi visai malonia pramoga, rašoma „Fiskars“ pranešime žiniasklaidai. Tačiau tam reikėtų įsiminti kelias svarbias taisykles, kurių nepaveiks net ir nepastovios oro sąlygos bei besikeičiantys asmeniniai planai.

Pasirinkite tinkamus augalus

Laistymas. Iliustracinė nuotrauka.

Atrodo, paprasta taisyklė, tačiau ji – esminė, nuo kurios priklauso sodo, daržo ar tiesiog balkono gyvybingumas. Pasirinkti augalai diktuoja jų laistymo poreikius, pavyzdžiui, Lietuvos klimatui būdingiems augalams tiks įprastas laistymas. Tuo metu egzotiškai augmenijai prireiks dirbtinai sukurti kitokio klimato sąlygas – tai kainuos ir laiką, ir pinigus.

Išnaudokite lietaus vandenį

Jeigu turite galimybę, surinkite ir panaudokite lietaus vandenį. Žolė ir augalai jį ypač mėgsta: jis – minkštesnis, neturi vamzdynais atkeliaujančiam vandeniui būdingų priemaišų. Be to, lauke laikomas lietaus vanduo būna aplinkos temperatūros, dėl ko jis – tik dar labiau palankus augalams. Lyjant lietui, ne visas jis patenka ant augalų, todėl jį verta surinkti. Be to, lietaus vanduo nekainuoja, juo patogu naudotis – tereikia tik didelės talpos jam laikyti.

Planuokite laistymą

Laistymas. Iliustracinė nuotrauka.

Jei planuojate savo pramogas, planuoti teks ir laistymą. Gali atrodyti, kad sodo ar daržo laistymas saulėtą popietę yra idealus laiko praleidimo būdas – tam ypač pritartų vandeniu taškytis mėgstantys vaikai. Tačiau plieskiant saulei, vanduo garuoja sparčiau, dėl to ne viskas, kas buvo išlieta, atiteks augalams – reikšmingą dalį drėgmės neišvengiamai pasisavins saulė.

Taip pat skaitykite:  Elektros tiekėją pasirinkusių pirmojo etapo dalyvių skaičius perkopė 35 tūkstančius

„Fiskars“ sodo ir daržo priežiūros specialistai pataria laistyti ryte, nuo 6 iki 10 valandos. Neturint galimybės palieti augalų ryte, tam tiks vėlesnis vakaras. Svarbu nelaistyti spiginant saulei – norint pakankamai sudrėkinti augalus, teks išnaudoti kur kas daugiau vandens.

- Reklama -

Mažiau vandens sunaudosite, o ir sutaupysite, jei nepersistengsite su augalų priežiūra, pavyzdžiui, rečiau pjausite žolę. Ilgesnė žolė, iš pažiūros, kai kam gali neatrodyti itin estetiškai, tačiau ją reikės ne taip dažnai laistyti. Be to, jei vystote natūralią pievą, retesniu šienavimu džiaugsis bitės ir kiti vabzdžiai, atsakingi už augalų žiedų apdulkinimą.

Įdarbinkite išmaniąsias technologijas

Jei ryte atsikelti sunku, o vakarai vilioja kitomis pramogomis, laistymui pasitelkti verta išmaniąsias technologijas. Yra daugybė išmaniesiems telefonams skirtų programėlių, kurios pataria, kaip tinkamai prižiūrėti augalus: nuo laistymo, genėjimo iki tręšimo.

Namuose turintiems laistymo sistemas, pravers išmanūs arba tradiciniai laikmačiai. Pasirinkę norimą laiką ir laistymo intensyvumą, galite patogiai, net neišeidami iš namų, palieti savo augalus. Be to, taip sunaudosite mažiau vandens.

Galiausiai, net ir neturint specializuotų programėlių, kiekviename išmaniajame telefone ras orų programėlę. Pažvelgę į būsimos dienos orų prognozę galite nusimatyti, ar prireiks ką nors laistyti ir kiek maždaug vandens tam prireiks. Jei prognozuojamas lietus ir dargana, tądien galėsite pailsėti nuo laistymo.

Bendraukite su augalais

Laistymas. Iliustracinė nuotrauka.

Paverskite laistymą meditacijos praktika. Laistydami žolę, daržoves ar gėles, būkite čia ir dabar, džiaukitės tuo, kaip rūpinatės savo augalais, nebijokite jų užkalbinti. Ko gero, atsakymo nesulauksite, bet galėsite laiku pastebėti puvinius, pelėsį, parazitus ar kitas blogybes bei įvertinti, ar augalams visko pakanka.

Išsikelkite sau iššūkį

Aktyviausiems sodininkams ir daržininkams „Fiskars“ ekspertai pataria išsikelti linksmą, bet maloniai įpareigojantį iššūkį, pavyzdžiui, laistant nueiti bent keletą tūkstančių žingsnių. Prie tokio ar panašių iššūkių prisijungti pakvieskite draugus, artimuosius ir džiaukitės ne tik gražėjančia augmenija, bet ir kartu praleistu laiku.

TOP naujienos

Šiandien aukščiausia temperatūra 12–16 laipsnių šilumos, vyraus nedidelis lietus

Šiandien vietomis, didesnė tikimybė vakariniuose ir šiauriniuose rajonuose, trumpai palis, vyraus nedidelis lietus. Rytą vietomis rūkas. Aukščiausia temperatūra 12–16 laipsnių šilumos. KAIP ATSIKRATYTI NERIMO IR...

Savanorystės banga pasiekė pajūrį – suskubo į pagalbą erozijos niokojamoms kopoms

Pajūrio regioninis parkas ir SBA grupė Klaipėdos regiono gyventojus sukvietė į talką pajūryje, kurios metu savanoriai paruošė kopas rudens ir žiemos audrų sezonui. Nepabūgę...

Rytietiška užtepėlė, kurią rasime daugelio lietuvių šaldytuvuose – jos maistingumas neprilygstamas

Avinžirniai – jau tūkstančius metų nepamainomi žmonių mitybos racione. Nors iš šių ankštinių daržovių galima pasigaminti pačių įvairiausių patiekalų, tačiau turbūt daugelis lietuvių bent...

Tarptautinę mėsos kukulių dieną paminėkite išbandydami naujus kukulių receptus

Mėsos kukuliai dažnam asocijuojasi su jaukiais šeimos pietumis, todėl ne veltui šis patiekalas mėgstamas visame pasaulyje: Italijoje mėsos kukuliai patiekiami su makaronais, Švedijoje, kaip...

Šiandien daug kur numatomi krituliai, vyraus sniegas, kai kur galima lijundra

Aktyvus ciklonas lems vėjuotus orus. Šiandien daug kur numatomi krituliai, vyraus sniegas, kai kur galima lijundra. Plikledis. Daug kur pustys, vietomis kils pūga. Vėjas pietvakarių, šalies vakaruose pereinantis į šiaurės vakarų, 9–14 m/s, daug kur...

Po šventinio maratono: 8 produktai organizmo atstatymui

Didžiosios metų šventės tapo iššūkiu organizmui, todėl pradedant naujuosius metus, vertėtų daugiau dėmesio skirti savo mitybai ir sugrįžti į sveikesnės gyvensenos vėžes. Įsidėmėkite aštuonis produktus, kurie padeda atkurti organizmo balansą ir gerą savijautą. Geras SUDOKU,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS